IG minirecenzia – Tajomstvo závoja

2
1007
tajomstvo závoja

Soňa Bulbeck – Tajomstvo závoja

Tajomstvo závoja som si požičala spolu s knižkou Láska po arabsky, aby som vyskúšala aj takúto tematiku. Ak ste sledovali blog/instagram, tak ste zrejme zaregistrovali, že Láska po arabsky bola pre mňa jedna veľká katastrofa. To sa však nedá povedať o knihe Tajomstvo závoja.

Autorka čitateľa zavedie do Saudskej Arábie, kde sa spoznáva s mentalitou ľudí, s ich krajinou a množstvom ne/logických zákonov, ktoré sú typické pre túto časť sveta. Nejde o žiadnu beletriu, neotvára sa pred vami žiaden ľúbostný príbeh či kriminálka. Vidíte však krajinu očami autorky, predostiera vám svoje skúsenosti, incidenty, spomienky i niekoľko názorov na jednotlivé aspekty života a mentality domácich. Nepovedala by som však, že ide o odbornú literatúru, ktorá by v sebe zahŕňala neznáme termíny a recipient by si musel po každej kapitole trocha vydýchnuť. Text je prispôsobený na ľahké čítanie, ktoré ponúkne množstvo zaujímavostí a pohľadov, no čitateľa nevyčerpá.

Mňa osobne táto knižka veľmi milo prekvapila. Úprimne som nečakala to, čo mi všetko ponúkla. Naozaj ten rozmer tém, ktoré autorka predostiera je pestrý a veľmi zaujímavý. Ani na jednej strane som sa nenudila a veľakrát som knižku skôr zavrela preto, lebo som nad jednotlivými vecami musela v hlave pouvažovať. Komparovala som a nechápala. 😀 Saudská Arábia je pre mňa svet, o ktorom radšej tisíckrát čítať, no ani raz nenavštíviť. A tento názor vo mne pretrváva aj po dočítaní tohto titulu. Z knižky sa dozviete ako prebieha napríklad výdaj, ako trávia voľný čas mladí, ako v tejto krajine funguje školstvo (veľmi zaujímavá a aj smutná časť), prečo tam tak málo ľudí pracuje, ako sa odievajú, že či majú rovnaké obchody ako my a tiež aj o ich náboženských zvykoch… a o veľmi veľa ďalších vecí, ktoré sú rozdelené prehľadne do kratších kapitol.

 

tajomstvo závoja

Jediné, čo by som tejto knižke vytkla je určitá jednostrannosť. Keďže čítam absyntovky, tak sa dalo čakať, že mi nebude stačiť len pohľad na život v bohatstve. Chýbala mi tam periféria, kontrast, ktorý ponúka táto krajina. Takto mi to prišlo neúplnené. Na druhej strane však sama autorka v závere dodáva, že knihu písala len o tých skutočnostiach, s ktorými sa stretávala. Preto nemala ako do knihy vtesnať i ďalšie aspekty, ktoré by mohli súvisieť s favelami, s chudobou, s nejakými zákonmi, ktoré by „podporili“ chudobných byť ešte chudobnejšími…

Ak však túžite spoznať aspoň časť života v Saudskej Arábii, tak vám túto knižku veľmi odporúčam. Je napísaná ľahko, presvedčivo, ako keby ste sedeli s autorkou na káve a ona vám to všetko rozprávala. 🙂

,,Cover your hair!“ v priamom preklade do slovenčiny znamená ,,Zakry si vlasy!“, aj keď v Saudi sa chápe ako príkaz ,,Zahaľ si hlavu!“. Je najčastejšou formou komunikácie medzi nami, nemoslimkami, a mutawami, príslušníkmi saudskej mravnostnej a náboženskej polície. Čo sa týka ich náplne práce, zahŕňa naozaj hlavne kričanie na ženy, aby si zahalili hlavu, a to sa deje najmä pred obchodnými domami, kde sú ich obľúbené stanovištia. Možno si poviete, prečo ich provokujeme, prečo si vlastne tú hlavu nezahalíme. Bavila som sa o tom s viacerými cudzinkami a všetky sme mali na to v podstate rovnaký názor  – robíme pre dodržanie zvykov tejto krajiny dosť, keď popierame vlastnú individualitu nosením abáje. Nosenie šatky na hlave je náboženské pravidlo, moslimky musia mať zahalené hlavy, nie je to prikázanie iného náboženstva. A tak sa aspoň takýmto spôsobom snažíme prezentovať svoju osobnosť… (str. 161) 

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu