IG minirecenzia – Tajný život stromov

0
1107

Peter Wohlleben – Tajný život stromov

Táto knižka sa do mojich rúk dostala náhodou. Nikdy som ju nevyhľadávala, možno obálka mi bola trochu povedomá, no zaujala ma na prvý pohľad svojou témou.

Tajný život stromov je veľmi pútavé čítanie, počas ktorého som mala možnosť inak sa pozrieť na strom či celý les. Niekde som čítala, že po prečítaní tejto knihy samotný strom začne čitateľ inak vnímať, a to je absolútna pravda. Recipient totižto spoznáva samotné procesy, ktoré sa dejú v strome, pod zemou i v listoch či ihličí. Má možnosť vidieť to, čo bežné oči neuvidia pri prechádzke lesom. Uvedomí si, koľko malých tvorov sprevádza život lesov, ako život stromu ovplyvní pôda, vzduch či zásah ľudskej ruky. Zaujímavé sú i kapitoly o sociálnom spolužití jednotlivých stromoch a ich komunikácii. Šokovalo vás, že stromy komunikujú? Myslím si, že viacero informácií z tejto knižky vás môže prekvapiť, ponúknuť vám nový pohľad na jednotlivé veci či vás už len podporiť vo vašom názore. Je to knižka, ktorá naozaj ponúka niečo nové, čo vám vnútorne zmení pohľad na lesné spoločenstvo. Pohľad na strom bude po nej diametrálne odlišný. Mne v mysli utkvelo napríklad to, že autor spomína vínne mušky. Vedeli ste, že snívajú? Ak teda máte chuť na niečo odbornejšie, chcete si oddýchnuť od beletrie a spoznať zaujímavý svet prírody, tak vám istotne odporúčam titul Tajný život stromov.

„Pod listnatou klenbou sa každodenne odohrávajú drámy a dojímavé ľúbostné príbehy, je to posledný kúsok prírody pred našimi dverami, kde ešte možno zažiť dobrodružstvo a objaviť tajomstvo. A ktovie, možno jedného dňa skutočne rozlúštime reč stromov a získame materiál pre ďalšie neuveriteľné príbehy. Dovtedy pri najbližšej prechádzke lesom dajte krídla svojej fantázii – často nie je taká vzdialená od reality! (str. 201)

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .