IG minirecenzia – Spútaní časom

1
997

Martin Repa – Spútaní časom

Táto knižka vo mne vyvolala veľmi zmiešané pocity. Tým však nechcem povedať, že téma príbehu je zlá. Práve naopak musím podotknúť, že kniha má veľa zaujímavých aspektov, ktoré absentujú zas v tvorbe iných autorov. O čom však je? Hovorí o mužovi, ktorý je vedec a pracuje na určitom výskume, pri ktorom príde k nehode. A tá nehoda ho absolútne zmení, zmení jeho život, jeho vnímanie, jeho duševný stav. Prišiel totižto o dôvod svojho bytia.

Možno zarážajúce je pri zvolenie témy jej následné prenesenie do príbehu. Ako je napísané na obálke knihy: Mysteriózny príbeh o sile lásky a tajomstvách podvedomia, tak je to absolútna pravda. Dej v sebe nesie veľký kus tajomnosti, až šialenstva, ktoré vyvolala láska a množstvo snov vplývajúcich na bdelí stav….alebo sa jedná o niečo iné? Možno práve preto, že mi počas čítania naskakovalo množstvo otázok, na ktoré keď som našla odpoveď, tak sa to opäť pretočilo inak a vyviedlo ma to z miery, mám teraz z toho celého zmiešané pocity. Začiatok bol úžasný, pretože som mala pocit, že to zabŕda až do scifi, potom sa to presunulo na rovinu snov, na psychológiu/psychiatriu a vtedy to na mňa celé doľahlo, že to je strašný mišung.

Cesta k sebapoznaniu vedie sálami osamelosti. (str.36)

Necítila som počas čítania, že by to malo pevný základ príbehu. Je tam veľké množstvo myšlienok a autor naozaj vie veľmi pekne metaforicky zaobaliť jednotlivé časti, no príbehu chýba základný pevný kameň, na ktorom by sa stavalo. Má to síce svoju tému, svojho hrdinu, množstvo dialógov, kopu emócií, no chýba tomu niečo. Niečo, čo si potom môže recipient povedať, že na toto nikdy nezabudnem. Že ten príbeh bude vo mne stále rásť, budem sa k nemu vracať. Ja môžem úprimne povedať, že ten záver som nijako už neprežívala. Nemala som k hlavnému protagonistovi vytvorený vzťah, že by mi na ňom nejakým spôsobom záležalo a čím ďalej som sa dostávala v príbehu, tak nadšenie sa zmenšovalo a nechuť zvyšovala. Preto je pre mňa táto knižka taký ťažký oriešok. Autor skôr zaujme na poli myšlienok a emócií, no to nedrží úplne pokope ten príbeh. Na druhej strane je to Martina Repu prvotina a stále sa môže zdokonaľovať. Keď si ponechá svoj neobyčajný štýl a zapracuje viac na deji, tak z neho môže byť veľmi obohacujúci autor v rámci slovenskej súčasnej tvorby.

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu