IG minirecenzia – Sapiens

0
1016

Yuval Noah Harari – Sapiens stručná história ľudstva

Sapiens je kniha, ktorú vnímam odkedy vyšla. Okolo nej sa spravil veľký boom a napísalo sa na ňu mnoho pozitívnych recenzií. Veľmi som sa bála, že sa bude čítať zdĺhavo a preto som sa jej aj dlhšie vyhýbala. Keď začala karanténa, tak som si na ňu konečne našla čas a prečítala som ju celkom rýchlo. Moje obavy boli zbytočné, pretože sa čítala veľmi rýchlo a ľahko, avšak má svoje pre aj proti.

Autor zachádza k úplným počiatkom človeka až po to, čo by mohla priniesť budúcnosť. Nepoužíva ťažké termíny, skôr volí možnosť vysvetľovania prostredníctvom príkladov. Čo som ja najmä očakávala bolo, že mi kniha prinesie množstvo nových poznatkov… Napokon ich nebolo tak veľa, ako som si myslela. Myslím si, že veľa čitateľov sa v knihe stretne s faktami, ktoré sú mu už známe. ( závisí to od toho, ako sa počas života samovzdeláva ) Preto bol v tomto Sapiens stále na hojdačke. Viac ako toto mi však prekážal samotný autor a jeho prezentácia.

Viackrát som sa v titule stretla s používaním irónie, ktorá si nemyslím, že je na mieste v odbornej literatúre. Ale na toto môže mať každý iný názor. Druhá vec, pre ktorú som bola maximálne vnútorne rozpoltená a rozčarovaná bolo samotné autorovo vyjadrenie a jeho samotná prezentácia. On napísal, že človek dokáže byť špecialista len v jednej oblasti. Prečo sa však on potom prezentoval ako špecialista na všetko? Čo mu absolútne beriem je odbor história. Ako je však kniha napísaná, tak by mal mať doktoráty aj z biológie, sociológie, psychológie, ekonomiky či religionistiky.. Nie som úplne stotožnená ani s jeho „teologickou“ interpretáciou biblického textu. Takto autor prezentuje svoje pravdy a v podstate nedáva možnosť ani len si pomyslieť niečo iné. Pre mňa bolo toto vystupovanie odborníka neprijateľné a neustále som s tým pocitom bojovala počas čítania.

Niečo som si z tej knižky vzala, ale nemyslím si, že je tak „nadupaná“ novými informáciami, aby sa o nej dalo povedať, že to bolo skvelé. Na druhú stranu sa to však čítalo dobre. Boli tam jednotlivé časti, ktoré ma vedeli zaujať, pri niektorých som už polemizovala. Taktiež má čitateľ možnosť sa zamýšľať nad celým ľudstvom a klásť si aj filozofickejšie otázky. Práve táto filozofickejšia stránka bola pre mňa veľkým prínosom. Čo sa mi veľmi zapáčilo bola posledná veta celej knihy, smerovaná na človeka:

Môže byť niečo nebezpečnejšie ako nespokojní a nezodpovední bohovia, ktorí nevedia, čo chcú? (str. 400 )

 

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .