IG minirecenzia – Porucha na kraji galaxie

0
468
porucha na kraji galaxie

Etgar Keret – Porucha na kraji galaxie

Etgar Keret je populárny izraelský autor. Okrem poviedok píše filmové a tv scenáre, ako aj detské knihy či komiksy. Získal mnoho literárnych ocenení (napr. Rád umenia a literatúry, Cenu Charlesa Bronfmana) a svoje poviedky uverejňuje vo významných novinách The New York Times, The Guardian, The Paris Review, Zoetrope. Porucha na kraji galaxie bolo moje prvé stretnutie s tvorbou tohto autora.

Titul je zbierkou 22 poviedok, z ktorých by sa do TOP3 dostali : Jad va-šem, Otec so zemiakovým pyré a Tabula rasa.

„Ešte nikdy ma nevystrelili z dela,“ opáčil som a znovu si potiahol z cigarety.
„Isteže áno,“ tvrdil Ižo, „keď ťa opustila žena, keď ti tvoj syn povedal, že ťa už nechce vidieť, lebo si nula, keď ti utiekol tučný kocúr. Pochop, aby si bol ľudskou delovou guľou, nemusíš byť ohybný, svižný ani silný, iba dostatočne osamelý a nešťastný (s. 9).

poviedka Predposledný raz, čo ma vystrelili z dela

porucha na kraji galaxie

Porucha na kraji galaxie bola síce mojím prvým kontaktom s autorom, no už od prvej poviedky som vedela, že je to niečo pre mňa. Sadol mi jeho štýl písania, jeho uchopenie tém, ako aj tematika celého výberu. Keret je autor, ktorý píše priamo, energicky, svojsky a do jeho literárne vypointovaných pascí sa snáď chytí každý čitateľ. Nie je mu cudzí čierny humor, ako aj hranie sa s reálnym, snovým či alternatívnym svetom. Svoje témy predstavuje s ľahkosťou i humorom, a to aj keď predstavujú ťažobu a tragédiu. Sú zamerané na jednotlivca, jeho vnútorné pocity a myšlienky. Počas celého čítania som mala pocit, že sa ponáram do veľmi osobných osudov, čo mi pomohlo ešte intenzívnejšie precítiť samotné texty. Okrem  myšlienkových pochodov, ktoré odštartovala táto kniha, svoje urobí aj samotný hra s textom. So slovíčkami, s prirovnaniami. Odporúčam vám, aby ste i vy skúsili tento poviedkový galaktický let.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu