Klaus Bernhardt – Panické ataky, čo sa vám snažia povedať?
Keď som si kupovala túto knižku, tak ma zaujala jej téma. Čakala som, že to bude odborná kniha, ktorá bude stáť na medicínskych faktoch a budú za ňou i ďalšie štúdie. Z použitej literatúry tam bolo až 5 zdrojov, čo ma dosť sklamalo pri takejto tematike. Potom som však zistila, že sám autor je pôvodne novinár, ktorý sa špecializoval na oblasť vedy a medicíny a raz sa rozhodol, že bude terapeut.
Kniha je zostavená z teoretických častí a praktických cvičení, ktoré odporúča sám autor. Ja som bola v roli čitateľa teoretika, keďže netrpím psychickými poruchami, tak ma logicky zaujímala celá teória vôkol toho, spôsoby liečby, možno nejaké štatistiky, poprípade výpovede pacientov, ktorí sa u neho liečili. Samozrejme, že pri každej technike liečenia mal najprv teoretický „obkec“ a potom išlo na samotné cvičenie. Z toho všetkého môjho očakávania sa tam ocitlo dačo z tej teórie, pri spôsoboch liečenia do popredia ťahal len svoju alternatívnu liečbu, no a štatistiky a nejaké grafy a výpovede, také niečo márne očakáva čitateľ. Samozrejme, že v knihe nechýbala samochvála a preto mi to celé prišlo potom na smiech. Čo sa však týka samotných cvikov proti úzkosti pre chorých, tie neviem ako zdravý (po duševnej stránke) človek nejako zhodnotiť. Či to niekomu vie pomôcť alebo nie. Myslím si, že určite to však neuškodí! Hodnotím ich celkom pozitívne, i keď nie so všetkými som bola stotožnená.
Klaus Bernhardt to celé však opísal veľmi zjednodušene a ak nejaký spôsob jeho liečby nezabral, tak je to chyba pacienta – nie liečby. Nepovažujem túto knihu ako správny nástroj pri boji s depresiami. A už vôbec pri ťažkých stavoch, kde sú potrebné lieky. Nemyslím si, že by nejaký lekár mal vysadiť liečbu takýchto pacientov a povedať im nech bojujú s úzkosťou podľa jeho príručky. Skôr by som tento titul brala ako motiváciu a určité pozitívne nakopnutie tým, ktorým chýba sebaúcta, majú ťažkosti a potrebujú motivovať pri zmene svojho života. Na mňa však neurobil autor až taký dobrý dojem a ani kniha nesplnila moje očakávania. Určite ju posuniem ďalej a nemyslím si, že mi bude v mojej knižnici chýbať.
4.7 Zhrnutie: S metódou desiatich viet konečne bez úzkosti
- Zapíšte si 10 viet o tom, ako vyzerá váš život, keď je skutočne skvelý.
- Dodržiavajte pravidlá: formulujte bez negácií, len pozitívne a v prítomnom čase, veľmi konkrétne situácie a dosiahnuteľné vlastnými silami.
- Každý večer pracujte s jednou z desiatich viet a používajte pritom techniku piatich kanálov.
- Po desiatich dňoch začnite znovu prvou vetou, až kým sa splní aj v realite. Túto vetu potom nahraďte novou, čiže novým želaním, ktoré by ste si chceli splniť.
- Neprestaňte s tréningom, len čo sa vám už bude dobre dariť, ale pokračujte ďalej s „udržiavacím tréningom“. Zabránite tým prípadnej recidíve.
- (str. 97-98)
Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .
[…] 2. Klaus Bernhardt – Panické ataky – Čo sa vám snažia povedať? (IG minirecenzia) […]