IG minirecenzia – Neva

0
810

Peter Pišťanek – Neva

Viackrát padli moje oči na krásnu obálku poviedkovej knižky Neva. Zakaždým som ju však odložila, lebo nie som veľmi poviedkový typ, no niekedy príde i ten čas, kedy sa rada do nich zahĺbim. Práve taký moment nastal, chcela som si oddýchnuť od románov a tak som siahla napokon po Pišťanekovi a jeho Neve. Je to malinká knižka s jednou poviedkou, ktorá si ma absolútne získala svojim zovňajškom. Obálka je fantastická a aj keď samotný text ma už natoľko nechytil, zakaždým, keď som knižku zavrela a zbadala som pokojný prístav s loďami, musela som sa usmiať. Na samotnú poviedku by som povedala – taká nemastná, neslaná. Je to rýchlo prečítané, no mňa osobne ničím neprekvapila. Je to rozprávanie o mužovi, ktorý má averziu voči Petrohradu a žene, ktorá je Ruska a okúzli ho na prvý pohľad. Preletí medzi nimi iskra – čiže sa spolu vyspia – a muž zostáva zdrvený, pretože nechce s ním odísť z Ruska. Napokon z jeho života odchádza úplne a on trpí, pretože veľmi miloval. Jeho sen sa nestáva skutočnosťou, i keď mu stále verí.

Druhýkrát by som túto poviedku už nečítala. Veď načo. Nemyslím si, že je to text, ktorý by mne niečo dal. Prebehla som ho, bol celkom sviežo napísaný, no jeho myšlienka ma výrazne neoslovila. Protagonista mi skôr liezol na nervy svojim večným negativizmom a erotický náboj, ktorý má kniha ponúknuť mi len rozbil predstavu, že kniha môže ponúknuť niečo hlbšie. Stačilo raz. Páčili sa mi jedine jednotlivé opisy a svieži štýl autora, no to je asi všetko. Bolo to rýchle a pohodové čítanie, ktoré možno práve teraz potrebujete. Ak áno a máte chuť i na slovenskú tvorbu, tak vám dobre padne práve titul Neva. Otázne je, či vás niečím prekvapí…

„Navždy,“ zopakovala. „Ďalšie také slovo. Čo to znamená: navždy? To je predsa nesmierne dlhý čas. Nikdy by sme nemali hovoriť navždy. Nemáme na to právo, lebo ten pojem nás vysoko presahuje…že nemôžeme prevziať zodpovednosť za jeho naplnenie.“ (str. 70)

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .