IG minirecenzia – Na počiatku bola bunka

1
1202
na pociatku bola bunka

Katharina Vestre – Na počiatku bola bunka (Život človeka pred narodením)

Hneď, ako som prvýkrát zbadala, že takáto knižka vyšla, tak som si ju chcela prečítať. Veľmi ma oslovila téma, ktorú spracúva a bola som celkovo zvedavá nielen na samotné fakty a informácie, ale aj na to, akým spôsobom túto pre laikov náročnejšiu tému spracuje mladá doktorandka. Je to celkom krátka publikácia, jednak má málo strán, je menšieho formátu a medzi textom je veľa prázdnych strán či strán s obrázkami. Jednohubka.

Musím povedať, že mne sa to čítalo dobre. Neviem prečo, ale stále som si pri tom predstavovala francúzsku rozprávku Bol raz jeden život…a pomáhalo mi to pri predstavivosti 😀 😀 😀 . Každopádne text tejto publikácie je odbornejší ale určite nie tak náročný, aby to niekto nezvládol chápať. Myslím si, že je to maximálne prispôsobené laickej verejnosti a ja by som možno ešte prijala o niečo odbornejšie spracovanie. Mám totižto taký pocit, že to bolo celé z rýchlika a chcelo by to väčší priestor na spracovanie tak zaujímavej a podnetnej témy. Teda nemám vôbec problém so štýlom autorky ani spracovaním, skôr s tým rozsahom. Téma zachytáva dosť dlhé obdobia nášho života v matke a pritom je písaná akoby sa to všetko udialo za mesiac.

„Začiatkom piateho týždňa ste veľký ako hrášok. Vaše telíčko je skrútené a priehľadné, hlavu skláňate k dlhému chvostu. Ešte nemáte ozajstnú tvár, iba slabé obrysy očí. V tejto fáze nemožno zistiť, že sa z vás vyvinie človek, ponášate sa totiž skôr na krevetu. Na krku sa vám navyše vytvorili štyri malé vydutiny oddelené hlbokými brázdami. Tesne pod nimi je búšiaca červená hrčka – srdce“ (str. 65)

na pociatku bola bunka

Celá kniha na mňa pôsobila spojením niečoho hravého a odbornosti v danej tematike. Niekomu to možno nemusí byť úplne sympatické, no mne to sedelo. Knižka, i keď vo svojej krátkosti, ma poinformovala, naučila som sa z nej a nemala som pocit, že by ma nejak vyčerpala. Pre niekoho, kto študuje biológiu, je to zrejme veľmi zjednodušené a asi mu to v rámci štúdia až-tak nepomôže, no takým laikom ako som ja, je to super príručka a pomôcka, keď sa aspoň kúskom seba zaujímajú o ľudské telo. Ja osobne by som však prijala väčší priestor a teda viac možností nových informácií a faktov.

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu