IG minirecenzia – Láska po arabsky

0
1155

Patrícia Kiráľová – Láska po arabsky

Táto knižka bola jedno veľké zle. Naivná, neodborná, nerealistická, s hlúpymi dialógmi a s romantickou linkou, pri ktorej krútite len hlavou.

Prvých 40 strán bolo ešte fajn, dokonca ma to bavilo…lenže prišli také momenty, že ach jaj. Hlavnú hrdinku Danielu a jej kamarátku unesú z letiska v arabskom svete. Daniela je predaná sultánovi, za ktorého sa má vydať. S tým samozrejme nesúhlasí a pokúsi sa o útek. Padne do rúk svojho únoscu z letiska, ktorý ju však tentokrát chce zachrániť. No a po tom, čo je prvýkrát zachránená (áno, nie je to posledná záchranná operácia), zisťuje, že svojho únoscu miluje na smrť. A on ju tiež rovnako. Začína sa naháňačka so sultánom a jeho ľuďmi, ktorí nič nenechajú na náhodu. Rovnako sa však začína jedna veľká romanca.

„Náruživo si privlastnil moje pery a ja som nedokázala odolať. Opätovala som mu vášnivé bozky. Pritlačil ma bližšie k posteli, až sme na ňu spadli. Obaja sme sa zachichotali a pokračovali sme v našej činnosti. Musela som uznať, že sa bozkáva úžasne. (str. 63)

Ja som čakala, že spoznám arabský svet a ich kultúru a namiesto toho som spoznala len romantickú fantáziu autorky, ktorá si ma vôbec nezískala. Postavy som neznášala kvôli ich správaniu a hlavne mi vôbec neprišli inteligentné, ale trápne, ako celý vymyslený svet, do ktorého som ako čitateľ padala. Našlo sa v ňom veľa nelogických nedostatkov a „psycho“ momentov. Taktiež sú tam protichodné momenty správania a uvažovanie hlavnej protagonistky. Celý príbeh sa točí okolo Daniely, a teda, ak by ste chceli vedieť, čo všetko sa stalo s jej kamarátkou po únose, veľa sa nedozviete. Kto má rád nerealistickú romantiku, tak sa v tomto nájde. Láska, ktorá je tu prezentovaná, neustále pôsobí až nútene a umelo sladko. Naozaj toto môže oceniť len ten, kto má podobný pohľad ako sama autorka…

Pozrela som sa von oknom a sledovala, ako míňame rušné arabské ulice. Bola som tu asi tri mesiace, už ani neviem presne, stratila som pojem o dňoch a týždňoch, ale napriek všetkému, čo sa mi stalo, som si túto krajinu obľúbila. (str. 102)

Bohužiaľ táto kniha pre mňa predstavovala jednu veľkú nevydarenú trápnosť. Akokoľvek sa v nej snažím niečo pozitívne nájsť, tak je to možno len na prvých stránkach knihy, kedy autorka recipientov hneď „vhodí“ do deja a vytvára napätie, ktoré vnímam pozitívne. Našťastie ma to až-tak neodlákalo od arabského sveta a chcem si ešte knihy s takouto tematikou prečítať, no Lásku po arabsky vám neodporúčam. Mám ju za sebou a na jednej strane som stratila ňou čas a nič mi nedala, no aspoň som sa zasmiala a ukázala mi, čo všetko je schopné vydavateľstvo vydať.

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .