Alejo Carpentier – Kráľovstvo z tohto sveta
Prečo som sa púšťala do tohto titulu? Keby mi niekto pred dvoma-troma rokmi povie, že prečítaj si to….určite by som sa do toho nepúšťala. Totižto nemám veľmi v láske magický realizmus. Na druhej strane som však čitateľ, ktorý sa rád vráti aj k tomu, čo nemusí v rámci literatúry a dá tomu novú šancu. A takýmto spôsobom sa ku mne dostala kniha Kráľovstvo z tohto sveta. Nebála som sa jej aj preto, lebo je to novela a aj keby som z toho bola zhrozená, tak to čítanie by netrvalo dlho. Čo ma na nej určite zaujalo bola anotácia, ktorá sľubovala presun na Haiti s búrlivými historickými prvkami.
Po jej dočítaní musím povedať, že magický realizmus stále nie je môj šálok kávy 😀 :D, ale nebolo to také zlé, ako som sa bála. Najväčší problém pre mňa mala kniha v absencii dialógov. Tým, že tam neboli, tak moja hlava bola pohltená čisto opismi a to viedlo v mojom prípade k nude. Druhá vec, čo mne nesadla bola určitá brutalita textu. Nebolo to však tým spôsobom, ako napríklad Delphine de Vigan píše (tá je v tom graciózna, pretože text bravúrne zasiahne čitateľa, no je to stále elegantné), ale toto malo veľa hnusných prvkov, ktoré boli pre mňa napísané tvrdo. Nie vulgárne, ale že mi z toho bolo až zle. Tieto dva prvky mi teda kazili to čítanie, ale niečo ho aj zlepšovalo. Musím priznať, že som bola veľmi zvedavá, čo bude ďalej a ako to celé autor zavŕši. Tešila som sa na samotný koniec, pretože naozaj tá zvedavosť bola vo mne na vysokom stupni. Možno ten záver nebol úplne niečo, čo by mi vyrazilo dych, ale nebola som ani sklamaná. Bol pekný práve svojou úvahovou črtou, čo mu pridávalo určitú mystickosť. Čo ma na knihe nesmierne bavilo boli historické prvky a že príbeh mal jeden z pilierov, na ktorom stál práve tieto skutočnosti. V tomto bolo autorov text pre mňa na vysokej úrovni, lebo bez toho, aby bol nejako silený, bol napísaný tak, aby ľahko vtiahol čitateľa do deja, konfliktov a prostredia. Samotná téma, ktorú si vybral Carpentier na opísanie je dosť smutná a zarážajúca pre dnešného recipienta. No stále v nej vidieť prvky, ktoré sú viditeľné aj v dnešnej spoločnosti a táto spoločnosť z nich nie je úplne vyliečená. Preto tento manifest magického realizmu považujem za nadčasový a titul dôležitý aj pre dnešnú generáciu mladých a aj pre generácie po nich.
Napriek tomu musím byť kritická k tejto knižke, lebo nebolo to niečo, čo by ma maximálne dostalo. Môže najmä za to už hore spomenuté absentovanie dialógov, bez ktorých kniha niečo stratila. Je to však titul, za ktorý som rada, že som po ňom siahla. Nielen preto, lebo som si oprášila čítanie magického realizmu, ale aj preto, lebo téma, ktorú spracúva je podnetná a zaujímavá. Vyskytuje sa tam viac myšlienok, pri ktorých sa čitateľ pozastaví a to je dôležité.
Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .
[…] 7. Alejo Carpentier – Kráľovstvo z tohto sveta ( IG minirecenzia) […]