IG minirecenzia – Hirošima

0
1513

John Hersey – Hirošima
desivá katastrofa, ktorá zmenila svet

6. august 1945 – atómová bomba dopadla na Hirošimu, zabila státisíce ľudí a ďalším rapídne zmenila ich doterajší život. Slečna Tošiko Sasakiová, doktor Maskazu Fudžii, pani Hacujo Nakamurová, páter Wilhelm Kleinsorge, doktor Terufumi Sasaki a reverend Kijoši Tanimoto patrili medzi tých, ktorí prežili. John Hersey ich príbehy publikoval prvý raz v roku 1946, po ďalších 40 rokoch sa vydal za nimi do Japonska znova, aby priblížil ich ďalší osud. Ten vám vyrozprával práve v tomto titule.

,Pri hľadaní začul hlas z podrastu: „Nemáte niečo na pitie?“ Zazrel uniformu. Myslel si, že je to len jeden voja, a podišiel k nemu s vodou. Rozhrnul kríky a zistil, že je tam asi dvadsať vojakov, všetci boli v rovnakom hrôzostrašnom stave – tváre mali úplne spálené, očné jamky prázdne a tekutina z roztopených očných gúľ im stekala po lícach. (Zjavne sa privýbuchu bomby pozerali nahor, pravdepodobne tvorili protivzdušný personál.) (s. 68-69).´

Čítať túto knihu bolo desivé a poučné zároveň. Autor vyrozprával jednotlivé ľudské osudy, pričom zvolil veľmi osobný štýl písania. Vďaka jeho štýlu sa ľahšie jednotlivé osudy preživších prijímajú čitateľovi a aj ich intenzívnejšie vníma. Každý príbeh je niečím iný, i keď sa odohrávajú v rovnakom čase. Ja sama som si našla svoje obľúbené postavy, ktorých príbeh ma v niečom zaujal viac, ako ostatné. Kniha sa číta naozaj rýchlo a ľahko a to i napriek tomu, že jej obsah je ťaživý.

Určite tento titul odporúčam každému, komu nie sú dejiny ukradnuté. Každému, kto sa zaujíma o morálnu a technologickú katastrofu, ktorá sa udiala v Hirošime a do tretice každému, kto sa zaujíma o ľudské osudy, nie sú mu ľahostajné a v tomto prípade sú veľmi podnetné, inšpirujúce a emotívne.

https://www.instagram.com/p/CbqHei8Lm4v/?utm_source=ig_web_copy_link