IG minirecenzia – Grétkin príbeh

0
1102

Christine Nöstlinger – Grétkin príbeh

Grétkin príbeh je pre mňa knižka, ktorá sklamala. Určitým spôsobom sklamalo aj samo vydavateľstvo pri jej grafickom šatení. Sama som si nevedela už pred čítaním zaradiť tento titul, pretože vydavateľ to zaradil do YA , no obálka knihy a veľkosť písma sa skôr prikláňa k 11 ročným čitateľkám. Napokon ma ku knihe nalákala jej anotácia a téma, ktorú rozoberá – tou je šikana, nadváha a zjavné nezhody v rodinnom živote. Téma, ktorá sa vyskytuje vo viacerých knihách pre mládež a teda je dôležité ju podať presvedčivo a určitým spôsobom aj originálne, aby zaujala pri toľkých ďalších knihách. Táto knižka však bola pôvodne napísaná už v roku 2001, čo si dnešný čitateľ hneď všimne a preto ma trošku zaráža, že to na Slovensku vyšlo v roku 2014. Myslím si, že má veľmi ťažké zaujať v konkurencii a zas druhá vec je, že YA čitatelia siahajú už aj po „pikantnejších“ knihách. Čo si o nej po dočítaní myslím ja? Autorkin štýl bol dobrý, zamiešavala tam vtipné scény a rozhovory, celkovo sa kniha čítala rýchlo a dobre. Čo sa však už týka spracovania témy, to bolo nedotiahnuté. V podstate kniha končí otvorene a teda čitateľ nevie, ako sa jednotlivé problémy vyriešili. Viacmenej kniha je o tom, že nastolí určitý problém (obezita, ubližovanie, rodinné problémy), no už ho nedorieši do konca. Na jednej strane to nie je niečo, čo by nejakým spôsobom uberalo na kráse, keď majú nedokončené závery tituly, no v tomto prípade by si to žiadalo aspoň epilóg. V konkurenčnom boji s terajšími titulmi v rovnakej tematike zaostáva. Čo sa mi páčilo bolo, že kniha má podnetné myšlienky, ktoré vedia formovať dospievajúce dievčatá. V tom si myslím, že má najväčší prínos.

Ja si myslím, že v dnešnej dobe je knižka vhodné pre mladšie čitateľky, ktorým sa skôr môže zapáčiť, ako tým starším, ktoré už vyžadujú od príbehu aj viac romantiky a väčšie zápletky. Mne osobne v tomto titule najviac prekážalo to, že ten záver bol celý nedotiahnutý a nič sa v ňom podstate nevysvetlilo, len to ukázalo smer, ktorým to mohlo ísť, ale aj nemuselo. Je to miestami zábavné, príjemné, oddychové čítanie, no nestačí to a  veľa vecí tomu chýba. Musím však povedať, že hlavná postava Grétka je hrdinka, ktorá zobrazuje to, že každé dievča musí mať svoju hrdosť a nedať sa zblázniť kvôli nejakému chalanovi. Nemyslím si však, že v tomto prípade bolo šťastné sa po toľkých rokoch púšťať do prekladu…ale to je už rozhodnutie vydavateľa.

gretkin pribeh

Ale neskôr, keď Grétka ostrila Tuhu do kružidla na podrážke topánky, jej napadlo toto: Nie je to celkom pravda! Vôbec sa nechcem Floriánovi pomstiť. Pretože pomsta vychádza z hnevu. A keď sa mi posmieva, tak nie som nahnevaná, ale smutná! (str. 22)

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu