IG minirecenzia – C.S. Lewis – excelentný génius a zdráhavý prorok

0
806

Alister McGrath – C.S. Lewis – excelentný génius a zdráhavý prorok

Siahnuť po životopise C.S. Lewisa bola pre mňa úplne prirodzená vec, keďže po dielach tohto autora siaham dosť často a majú pre mňa hodnotu. Najviac ma doposiaľ oslovili Veľký rozvod a Rady skúseného diabla, ale ešte stále nemám všetky prečítané.

Čo sa týka tejto biografie, tak je spojením fotografií, jednotlivých poznatkov o autorovi a prepojením jeho života s jeho dielom. Lewis však bol človek s tajomstvami a to mu zostalo až do smrti, preto na niektoré otázky neexistujú ani v dnešnej dobe odpovede a ak sa nejaké nájdu, tak sú skôr len hypotetizovaním.

Autor sa javí ako človek, ktorý patrí istým spôsobom k obdivovateľom Lewisa a celú knihu vedie v tomto duchu. Nevynecháva však ani negatívne črty tohto britského autora, ktorý sa z ateistu stal jedným z najpočúvanejších apolegétom. Z knihy sa dozviete o jeho detstve, školách, kde študoval, nie najlepších rodinných vzťahoch, čase v zákopoch či tajnostiach, ktoré obkolesujú jeho osobu. Pre mňa najvýznamnejším aspektom knihy sa stalo práve spojenie jeho života s jeho dielami. Najväčšiu pozornosť si tu vyslúžila Narnia (práve tá časť jeho zbierky, ktorú ja nevyhľadávam), bol tu istý nepomer s ďalšími dielami, ale zas na druhú stranu práve Kroniky Narnie sú dielo, vďaka ktorému ho pozná celý svet… Možno, čo som viac čakala bolo, že mi jednotlivé interpretácie povedia niečo, čo som v jednotlivých tituloch nezachytila. To sa až tak nestalo, ale na druhú stranu ma to opäť povzbudilo k čítaniu aj toho, čo už mám prečítané. No a samozrejme, že Alister McGrath mi Lewisa zobrazil aj v takom svetle, ktoré som nečakala.

Túto biografiu hodnotím v konečnom dôsledku pozitívne. Je tam množstvo informácií o autorovi, veľa fotografií a najmä prepájaní jeho života s tým čo písal a ako vystupoval pred svojím „publikom“. Mne tam trošku chýbalo hlbšie analyzovanie niektorých diel a pokojne by som ešte prijala ďalších 100 strán. 😀 😀 Určite to nie je nejaký zbúchaný životopis s veľkým riadkovaním ..atď..sú aj také. Vidno, že autor publikácie sa snažil nahromadiť množstvo materiálu a veľmi chválim to množstvo zdrojov, ktoré použil. Ja vám samozrejme odporúčam siahnuť po tejto knihe, ak patríte k čitateľom Lewisa. Ak nie, tak najprv siahnite po niektorej z jeho kníh. Ukrýva sa v nich veľká múdrosť človeka spojená s jemným citom pre literatúru. Vždy dokáže zachytiť tú najvnútornejšiu emóciu a tú predostrieť pred recipientom.

Na rozdiel od tých, ktorí tvrdia, že ľudstvo musí vždy za „pravdu“ považovať akúsi zlúčeninu súčasnej vedy a spoločenských postojov – a že tá má byť, samozrejme, protikladom k „predsudkom“ minulosti -, Lewis vyhlasuje, že takýto prístup redukuje ľudstvo na vedľajší produkt svojho obdobia, pasívne formovaný prevažujúcimi kultúrnymi náladami a intelektuálnymi konvenciami. Musíme sa oslobodiť, tvrdí Lewis, od plytkého „chronologického snobstva“ a uvedomiť si, že od minulosti sa môžeme učiť preto, že nás oslobodzuje od tyranie súčasnosti. (str. 189) 

 

Všetko, čo nie je večné, je večne zastaralé. (str. 173)

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu