IG minirecenzia – Hľadá sa Audrey

0
980

Sophie Kinsella – Hľadá sa Audrey

Hľadá sa Audrey je zaujímavý román pre každú tínedžerku (ale nielen pre ňu), ktorá od knihy očakáva romantickú linku, ale aj nejakú vážnejšiu tému. V tomto prípade hlavná hrdinka trpí úzkostnou poruchou, ktorá zasahuje do fungovania celej jej rodiny. Neznamená to však, že román pôsobí depresívne, práve naopak, nesie v sebe veľa úsmevných momentov a nejedenkrát sa čitateľ môže aj z chuti zasmiať. Spojenie vážnej témy, humoru a vznikajúcej lásky je tým pravým na letné čítanie.

Aby som vám to uľahčila, tu je moja celá diagnóza. Sociálna úzkostná porucha, generalizovaná úzkostná porucha s depresívnymi epizódami. (str. 28)

Mne sa táto kniha veľmi páčila. Možno tým, že som nemala nejaké veľké očakávania, tak ma viac pozitívne prekvapila. Niektoré momenty vyznievali šialene a smiešne (čo sa týkalo rodiny hlavnej hrdinky), ale zároveň to nebolo niečo, čo by som hodnotila ako nerealistické. Dodávalo to príbehu dobrú „šťavu“, pri ktorej si vedel čitateľ oddýchnuť. To, že kniha obsahuje aj vážnejšiu tému – psychické poruchy, úzkosť, depresiu – je len veľké plus. Pomáha to informovať o takýchto ochoreniach a spolu s hrdinkou to aj prekonávať. Autorke sa podarilo veľmi dôveryhodne zobraziť vnútorný svet protagonistky, jej myšlienky a obavy. Zároveň máte možnosť vidieť i samotný boj s vlastnou hlavou a postupné krôčiky k relatívnemu vyliečeniu. Čo mne v tomto prípade chýbalo bol spätný pohľad na samotný začiatok. Ako to začalo, prečo to začalo, čo hrdinka v tých momentoch prežívala. Všetko je tam načrtnuté, ale len čiastočne a pre mňa nedostatočne.

Všetci ostatní sú problém. Ľudia na ulici, ľudia pred dverami, telefonujúci ľudia. Ani len netušíte, koľko ľudí je na svete, kým vás nezačnú desiť. Doktorka Sarah vraví, že sa zrejme nikdy nebudem cítiť dobre vo veľkom dave ľudí, čo je v poriadku, musím sa však naučiť tlmiť myšlienky, ktoré ma navádzajú k panikáreniu. Keď mi to hovorí, znie to logicky a ja si myslím: Jasné! To zvládnem! Veď je to ľahké! A potom sa k našim dverám priblíži poštár a ja utečiem, skôr ako si to vôbec stihnem uvedomiť. (str. 44)

Okrem vtipných momentov a choroby sa určite čitateľkám zapáči aj črtajúci sa vzťah. Tento vzťah začína tak pomalinky, nežne ( i vďaka nemu sa Audrey posúva vo svojej liečbe), no mohlo by ho tam byť viac. V tomto prípade si viem predstaviť, že by v knihe bolo viac romantických a „sladkých“ momentov. Čo sa však týka vzťahových aspektov, tak musím oceniť pohľad na rodinné vzťahy – rodičia/deti, súrodenecká láska a kamarátske vzťahy. Celkovo je kniha veľmi dobre spracovaná na tomto poli a prekvapila ma svojou kvalitou.

Veľa som premýšľala. O všetkom. A myslím si, že mama mala s tým cik-cakovým grafom pravdu. Život každého z nás je taký. Dokonca aj Frankov, mamin, ockov, Félixov. Uvedomila som si, že život je o lezení nahor, padaní a o opätovnom vstávaní na nohy. A je jedno, či sa pošmyknete, ak stále smerujete nahor. To je všetko, v čo môžeme dúfať – že kráčame stále vpred. (str. 293)

Ak teda hľadáte príjemné čítanie počas leta, tak kniha Hľadá sa Audrey je správna voľba. Nesie v sebe zábavné momenty, chvíľky na zamyslenie a možno aj nové informácie, ktoré ste ešte nezachytili. Moje hodnotenie je 4/5.

Instagramové minirecenzie sú moje kratulinké názory na niektoré knižky, ktoré ste mohli zahliadnuť na instagramovom účte dusa.zeny .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu