Farkašovej dvojičky ako hlavná téma knihy?

0
746

Som mama – Kristína Farkašová

Kristína Farkašová je zrejme väčšine ľudí známa. Nie síce primárne ako spisovateľka, ale ako moderátorka a herečka. S príchodom jej malých dvojičiek sa pomaly i rodila táto knižka. Tá totiž zachytáva vtipné situácie, za ktoré môžu zrovna Matilda a Ela, dcéry Kristíny Farkašovej. Ide o jej prvú časť, v roku 2017 vyšlo aj jej pokračovanie s názvom Stále som mama. Už ako aj celkové grafické spracovanie napovedá, pôjde o ľahké čítanie s prvkami humoru, ktoré síce nerozoberá nič vážnejšie, ale jasne prezentuje svojský štýl autorky, ktorý môže viac toho v knihe ponúknuť ako samotná téma.

O čom vlastne píše autorka? V prvom rade o šťastí, ktoré ju postihlo v podobe dvojičiek, no je sprevádzané i so stresom, s nervami, so zlosťou, s humorom, s láskou….. Kniha zachytáva všetky emócie, ktoré ju ako matku neustále sprevádzajú a ukazuje i veci, ktoré sa v jej živote radikálne zmenili.

Som mama - Kristína Farkašová - duša ženy

Len pre mamičky?

Pre koho je táto kniha určená? Pre matky? Pre budúce matky, ktoré si odpočítavajú posledné dni pred pôrodom? Aj áno, keďže táto kategória čitateľov vie presne o čom autorka píše. Ja nespadám ani medzi matky, ani medzi nastávajúce matky, ale musím povedať, že ma to čítanie bavilo. Popri tých všetkých žánroch, medzi ktoré patria aj ťažšie témy, toto bolo ľahké, príjemné, aj smiešne….Zatiaľ to bolo smiešne, kým to ešte nemusím prežívať. Celá kniha však bola nasiaknutá optimizmom a hľadaním pekných vecí v živote mamičiek. Ťažko sa mi hodnotí, či je to také ľahké alebo ťažké so starosťami, ktoré však prekrýva radosť a láska, no v podaní Kristíny Farkašovej je to vierohodné.

V prvom rade humor

Táto kniha má dva veľké klady a jedným z nich je určite humor. V podstate už z toho ako je spracovaná je zrejmé, že je to zrovna na ňom postavené. Čiže žiadne vreckovky kvôli nejakým nárekom, skôr treba očakávať, že ak sa zrovna nezačnete rehotať, tak jednoznačne vám niekedy ten kútik úst vybehne. Plusom určite je tiež skutočnosť, že ide o skutočný život, skutočné momenty z neho a veci, ktoré sa udiali a vždy ich sprevádzal ten smiech. A predsalen nie je to super, keď niekto žije s tým úsmevom a všetko sa snaží brať s humorom? Niekedy sa to síce nedá, ale v prípade Kristíny Farkašovej to pôsobí ako liek na nervy. 🙂

Štýl autorky

No a dostávame sa aj k druhému kladnému aspektu knihy. Tým je samotný štýl autorky. Je nenútený, príjemný a už aj ľahko zaraditeľný k nej. Musím povedať, že tým si ma aj tak trochu získala. Na druhej strane je pravda, že neviem si ju predstaviť písať niečo „iné“.  Príde mi jasne spojená s takýmto žánrom, ale ktovie…možno by dokázala prekvapiť.

Byť matkou je krásne

Aby to nebolo len o tom, ako je kniha napísaná, ale aj čo dáva v rámci názorov a myšlienok, tak treba podotknúť, že literárne dielo pozdvihuje úlohu matky, materstvo a taktiež lásku, vďaka ktorej sa rodí nový život. Podľa mňa je to pekná myšlienka, ktorá je zabalená síce do humorných situácií, ale stále je tam prítomná. A cítiť cez veľkú úprimnosť autorky, že chce, aby sa každá matka tešila na svoje dieťa, či už na jedno, na dve, tri…pretože prinášajú niečo nové, nepoznané a pekné do života. Síce si to ešte neuvedomujú ako bábätká, ale radikálne menia spôsob života a zmýšľanie rodičov.

Celkovo, čo sa týka spracovania knihy je zaujímavé, také svieže, niekedy som ani nemala pocit, že čítam klasickú knihu. Som mama máte veľmi rýchlo prečítanú, nasmejete sa pri tom a možno aj trošku porozmýšľate, ako by to asi bolo, keby máte dvojičky, no a keď ich máte, tak buď budete pritakať alebo kývať negatívne hlavou, že takto to vôbec nie je. Nejde síce o literatúru, ktorú by oceňovali literárni kritici, no „obyčajným“ ľuďom vie byť veľmi blízka.

Som mama - Kristína Farkašová - duša ženy

,,Odhrniem rolety a vonku je naozaj svetlo. Štipnem sa. Štipnem sa druhý raz. Možno som v noci umrela na nedostatok spánku a teraz som v raji! Idem zobudiť muža a poprosím ho, aby ma uštipol. Keďže je v hladine alfa, bez zbytočných otázok ma uštipne. Vynadám mu, čo ma štípe, a až vtedy si uvedomím, že sa to deje naozaj. Spala som sedem a pol hodiny vkuse. Spala som sedem a pol hodiny vkuse. Spala som sedem a pol hodiny vkuse …Prepáčte, napísala som to trikrát za sebou, lebo mi to robí dobre. Sedem a pol hodiny neprerušovaného spánku po dvoch rokoch. Vraj je veľmi náročné mať hyperaktívne dieťa. Ale čo majú povedať moje knedle, tie majú hyperaktívnu, naspídovanú mater. Spať sedem a pol hodiny je neskutočné. Viem, Napoleon spával len štyri hodiny a podľa jeho skutkov súdim, že bol tiež pomerne naspídovaný. Z druhej strany, nemal dvojičky, takže je to irelevantný príklad. Ani neviem ako to opísať….je to ako splnený sen,adrenalín ako pri zoskoku z lietadla (padákom podotýkam), mojito počas horúceho večera, domáca slanina na raňajky, horúca pikantná salámová pizza na večeru, nadýchnutie sa tatranského vzduchu, skok do mora, objatie po preplakanom večere, thajka skákajúca po chrbte, lentilky topiace sa na jazyku, záchvat smiechu s mojím mužom, knedľa, ktorá ma prišla objať, nová kabelka s oddelením na plienky na dve fľašky, vyrastené očné zuby, čokoládový puding so šľahačkou, koledy Michaela Bubléa. Presne to pre mňa znamená sedem a pol hodiny neprerušovaného spánku.“

Autor: Kristína Farkašová

Názov diela: Som mama ( 2015 )

Foto: dusazeny

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu