Falošné zaľúbenie? – Všetkým chalanom, ktorých som milovala

0
1375
Všetkým chalanom, ktorých som milovala

Jenny Hanová – Všetkým chalanom, ktorých som milovala

Začítať sa do tohto titulu je pomerne jednoduché. S humorom a ľahkosťou  predstavuje život hlavnej hrdinky Lary Jean, ktorá si žije so svojimi dvoma sestrami a otcom. Vedie obyčajný život teenagerky, ktorá sa radšej zahĺbi do romantických príbehov, ako by chodila na párty a nejaký skutočný aj zažila. Jej život sa však rázne zvrtne, keď jej tajné ľúbostné listy sa dostanú do rúk chalanov, ktorých Lara Jean milovala. Nič by sa však nestalo, keby sa na zoznam nedostal aj bývalý priateľ jej sestry – Josh. Situácia sa však zamotá ešte viac. Aby vyviedla Josha z predstavy, že stále sa mu páči…vrhne sa do náručia Petra, ktorý taktiež dostal ľúbostný list. V ich hlavách skrsne nápad, z ktorého môžu obaja ťažiť – zahrajú divadielko, v ktorom budú tvoriť pár. Lara Jean sa tým snaží zachrániť situáciu s Johsom a Peter zas chce donútiť Gen (bývalú priateľku), aby žiarlila. Čo napokon v tom vzťahu je divadielko a čo skutočnosť? Tenká čiara medzi priateľstvom a láskou sa tak môže začať posúvať.

V jednoduchosti je krása

Pri tejto knižke nedokážem nájsť nejaké hlbšie myšlienky či riešenia na vážnejšie problémy mladých, ako to býva vo veľkom počte young adult literatúry. Autorka skôr prezentuje lásku a intrigy, ktoré zažívajú 16-17 ročné dievčatá. Jednoduchý svet zasnívaného dievčaťa razom zmení. Z mladšej sestry robí dospelejšie, rozhodnejšie a odvážnejšie dievča, ktoré má zažívať svoju mladosť intenzívnejšie medzi ľuďmi. Má sa naučiť veriť iným a najmä dôverovať v láske. Tým, že príbeh nerozoberá do väčšej nejakú vážnu tému, získava na jednoduchosti a ľahkosti, ktorá čitateľovi sľubuje absolútny oddych. Dá sa povedať, že táto kniha na jednoduchosti profituje. Avšak je to opäť o individuálnosti a čitateľských preferenciách. Možno práve to by niekomu chýbalo – niečo viac po stránke psychológie mladých, riešení konfliktov dospievania či hlbšej zápletke. Autorka v knihe síce zachytáva „ťažký“ život amerických teenagerov na strednej škole, ktorý je spojený s ohováraním a selekciou, no nepodáva to tak razantne ako jej kolegyne. I keď som si dobre pri knihe oddýchla a plánujem pokračovať v ďalších častiach, tak mala slabšie miesta a v niečom  absentovala a to bola práve otázka hlbších myšlienok či „pitvania“ mládeže.

Všetkým chalanom, ktorých som milovala

Dievčenké trapasy

Ďalšou vecou, čo by mohlo nalákať nádejného čitateľa ku knihe okrem relaxu sú vtipné momenty knihy. Hlavná hrdinka je smoliarka, ktorá i keď o to nestojí zažije niekoľko momentov, ktoré ju vyvedú z miery a jej rozmýšľanie a konanie v danom momente vyvoláva úsmev. Treba však podotknúť, že Lara Jean je sympatická postava a preto ani nad jej trapasmi nebudete krútiť očami. „Čaro trápnych momentov“ možno o niečo lepšie ešte prezentuje film.

Láska ach tá láska

Čo by to bol dievčenský román bez lásky? Táto stránka knižky je určite najsilnejšia. Nejde totižto len o lásku medzi chlapcom a dievčaťom, ale do veľkej miery aj o sesterskú lásku. Autorka rieši konflikty, ktoré vzniknú vo vzťahu sestier a zároveň ukazuje, aká dôležitá je rodina a súrodenecká láska. Samozrejme, že neabsentuje ani linka stredoškolskej romantiky, ktorá dokáže staršieho čitateľa preniesť v čase k jeho prvým láskam, poprípade mladý čitateľ sa zasní a potúži prežiť taký knižný romantický zážitok. Napokon práve aspekt teenagerskej telenovely láka prečítať aj pokračovania tohto titulu.

Ak teda patríte medzi fanúšikov ľúbostných príbehov alebo iba máte chuť na niečo ľahšie, tak si myslím, že Všetkým chalanom, ktorých som milovala je celkom vhodná voľba.

„Už som sa nechcela viac báť. Chcela som byť odvážna. Chcela som začať žiť. Chcela som byť zaľúbená do chalana, ktorý mi bude lásku opätovať. Prv než som si to stihla rozmyslieť, obliekla som si svoju páperovú bundu, strčila do vrecka magnetickú kartu a zamierila k vyhrievanému bazénu.“ (273-274)

 

Záver

Siahnuť po tejto knihe by mal každý veľký romantik, ktorý hľadá jednoduché čítanie, popretkávané decentnými ľúbostnými scénami. Myslím si, že knižka nikoho neurazí, no ani veľmi neprekvapí. Jednoznačne splní svoj účel, pretože recipient sa do nej úplne pohltí a stane sa intenzívnym sledovateľom deja. Oddýchne si, zrelaxuje, zasní. Ak však hľadáte nejaké náročnejšie či hlbšie myšlienky, tak ste na zlej adrese.

Moje hodnotenie

4/5

Autor: Jenny Hanová

Názov: Všetkým chalanom, ktorých som milovala (2017), The To all the boys I´ve loved before (2014)

Foto: dusazeny.sk

Úryvok je citovaný z knihy Všetkým chalanom, ktorých som milovala, str. 273-274

Odporúčam vám pozrieť aj filmové spracovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu