Posolstvo od protinožcov , Príbeh lekársky, ktorej cesta do Austrálie zmenila život– Marlo Morgan
Kniha posolstvo od protinožcov vás zavedie do Austrálie, ktorú neprejdete po najzaujímavejších turistických miestach, ale po buši za sprievodu domorodcov tejto krajiny. Pritom nesledujete okolie, ale vnútro samého seba. Nepredstaviteľné veci autorka vyrozprávala na niekoľkých stranách, no určite by zabrali aj oveľa viac. To, čo pre ňu predstavovala to najdôležitejšie pri jej duchovnej ceste, počas ktorej komparovala našu spoločnosť so spoločnosťou vymierajúcich domorodcov Austrálie sa snažila vtesnať do 170 strán publikácie.
Iná kultúra
Autorkina niekoľkomesačná duchovná cesta naprieč Austráliou začala úplne náhodne. Mala prevziať ocenenie od domorodého kmeňa…dar, ktorý jej však dali nepredstavoval nič hmotné, ale poznanie ich života, ich putovanie a náhľad ich očami na jej kultúru. Aby sa k nim však mohla pridať, musela splniť ich očakávania a rituály, ktoré si pre ňu nachystali. Ešte počas prvých dní u nej bola šanca, že je to len dňová-dvojdňová udalosť, no napokon sa už ani nepýtala kam idú, len išla a napĺňala sa ich múdrosťou. Vďaka tomu sa čitatelia dozvedia o jednom kmeni, ktorý sa neprispôsobil urbanizácii a novému spôsobu života v ich krajine. Zrejme i neveriacky ako autorka budete sledovať ich putovanie a spojenie sa s prírodou. Poznanie ich života otvára v každom čitateľovi väčšie a väčšie vedomosti o životoch na iných miestach, ktoré nie sú nijako prepojené s civilizáciou. Taktiež to umožňuje nazrieť do spôsobu života, aký pravdepodobne viedli i naši predkovia. Celkovo podávanie týchto informácií považujem za najväčšie plus celej knihy.
Duchovno
Najväčšiu pozornosť autorka počas písania venuje duchovnému rozmeru jej putovania. Prichádza k porovnávaniu nielen v rozmere spoločenských, ale aj náboženských otázok, z čoho som ja už nemala až taký dobrý pocit, keďže prišlo k hádzaniu do jedného vreca… Rešpektujem jej názory, ktoré v sebe nosí, no svojou argumentáciou ma nedokázala preorientovať na svoj breh viery. Samozrejme, že kniha otvára dôležité otázky, ktoré si treba vziať k srdcu : ochrana prírody, brať len to, čo naozaj potrebujeme, nemajetkovosť, ne/hrabanie statkov…Toto všetko považujem za dôležité, aby sa každý nad sebou zamyslel, ako je to v jeho živote. Niektoré veci však porovnávala tak, akoby sama nevedela podstatu kresťanstva a došlo ku kritizovaniu. Práve preto som potom z jej zamýšľania sa mala zmiešané pocity. Nemám rada totižto, keď niekto sa snaží „hrať na múdreho“ v niečom, v čom zjavne má nejaké medzery. Keby išlo len o samotné predostretie viery je to úplne okey, ale už takéto špekulovanie a trochu možno aj podrývanie sa mi nepáči.
Vo všetkom musia mať pravdu?
Určité mínus som pocítila aj pri jej prikyvovaniu pri všetkom čo si myslel daný kmeň. Možno, že to takto „vypálilo“ až pri písaní a predtým viedla nejaké filozofické zamýšľania nad všetkým, čo jej dala táto návšteva Austrálie, no v knihe, to tak nevyzerá. Skôr to pôsobí, že niečo jej povedali a ona hneď prikývla a posielala to ďalej. Niektorí iní čitateľ by mohol mať iný pocit…
,,Keď sa náš púštny deň nachýlil ku koncu, dievčina z kmeňa Skutočných ľudí si kvet sňala z krku a vrátila ho Matke Zemi. Poslúžil svojmu účelu. Bola mu veľmi vďačná a do pamäti si vložila spomienku na všetku pozornosť, ktorej sa jej v ten deň dostalo. Bol pre ňu potvrdením jej príťažlivosti. Ale nijako sa nenaviazala na predmet, ktorý jej k tomu pocitu dopomohol. Ten zvädne a uschne a ako hnojivo sa vráti späť do kolobehu prírody.
Opäť som si spomenula na svoju pacientku a potom som sa pozrela na to domorodé dievča. Jej šperk mal význam, zatiaľ čo tie naše majú len finančnú hodnotu. Dospela som k záveru, že hodnotový systém niektorých ľudí na tomto svete je vskutku postavený na hlavu, a nemám na mysli týchto ,,primitívnych“ ľudí v najzápadnejších končinách Austrálie.“ (s. 65-66)
Záver
Kniha Posolstvo od protinožcov mala pre mňa nejaké pozitíva ako aj negatíva. Dozvedela som sa, že som Mutant 😀 :D, celkovo spoznávanie inej kultúry a iných spôsobov života ma zaujíma. Okrem histórie kmeňa, jeho duchovného vnímania života, spôsobu terajšieho života, som sa dozvedela ako berú oni „Skutoční ľudia“ iné kultúry a spoločnosť, v ktorej žijeme. Boli však aj sklamania, ktorých mi je ľúto. Mala som pocit, že niekedy autorka svojim neustálym prikyvovaním danému kmeňu, chce aj čitateľa mierne nasilu preorientovať na taký život. Jej konštatovanie v niektorých prípadoch by sa dalo aj vyvrátiť. Preto napokon mám z knihy zmiešané pocity. Niečo som sa nové dozvedela, no spôsob, akým to bolo podané mi veľmi nelichotil.
Moje hodnotenie
3/5
Autor: Marlo Morgan
Názov: Posolstvo od protinožcov, Príbeh lekárky, ktorej cesta do Austrálie zmenila život (2014), Mutant message down under (1991,1994,2004)
Foto: dusazeny.sk
Ak vás táto kniha zaujala, tak by sa vám mohol páčiť aj titul Dotknúť sa zeme.