Detektívna zápletka o židovke – Dievča v modrom plášti

0
1341
dievča v modrom plášti

Dievča v modrom plášti – Monica Hesseová

Dievča v modrom plášti zavedie čitateľa do Amsterdamu v roku 1943. Do ulíc s čiernym trhom, do ulíc plných nacistov, do ulíc, v ktorých vládne strach. Hanneke tieto ulice pozná, vie ako zjednať cenu, vie ako uniknúť hliadke a vie, že strach len tak nepominie. Je to mladé dievča, ktoré prišlo o časť mladosti kvôli II. svetovej vojne. V jeden deň dostane objednávku, pri ktorej prvýkrát nevie ako presne reagovať. Nájsť dievča, židovku v modrom plášti, ktorej rodinu vystrieľali a ona sa skrývala v dome starej ženy, ktorá bola Haneekina zákazníčka. V jeden deň však zmizla a nikto nevie, kde je. Cesta, ktorá by viedla k jej nájdeniu vedie cez odboj, čo už aj pre Hanneku predstavuje nebezpečenstvo. Buď bude riskovať svoj život, aby našla dievča, alebo ako veľa iných, skloní hlavu, zavrie oči, zakryje uši a vojnu prehliadne.

2. svetová vojna

Príbeh čitateľom odkrýva II. svetovú vojnu medzi ľuďmi a nie na frontoch. Ukazuje strach, ktorý sa šíril ulicami, ako aj všetky možné spôsoby prežitia v anonymite, s malými zásobami potravín, aj na sklonku ,,kriminality“. Hanneke je postavou, ktorá prezentuje mladého človeka tej doby, ktorý nesúhlasí s tým, čo sa deje okolo neho. Je ochotná riskovať, najprv kvôli výčitkám, potom aj z vlastnej vôle. Kniha nezobrazuje síce smrť na fronte ani v koncentračnom tábore, ale zobrazuje ľudí, ktorí idú naprieč smrti. I keď ide o titul týkajúci sa holokaustu, spôsob spracovania je o niečo inakší, ako iné knihy tohto zamerania.

dievča v modrom plášti

Detektívne zameranie

Dievča v modrom plášti sa číta celkom rýchlo, povedala by som až veľmi rýchlo, vďaka štýlu autorky a spôsobu jej vyjadrenia tejto témy. Do písania išla formou detektívky, kedy mladé dievča má nájsť židovku, ktorá ušla na ulicu, kde ju kedykoľvek môžu chytiť a zaviesť na transport. Hanneke sa kvôli/vďaka tejto práci dozvedá o chytaní židov, ich držaní, transportoch a vidí na vlastné oči aj smrť. Zahlbuje sa aj do práce odboja, kedy riskuje svoj život i životy vlastnej rodiny. Všetko toto sa však deje očami dospievajúceho dievčaťa, pomaly mladej ženy, ktorej režim zobral časť života a aj niekoho veľmi blízkeho. To, že príbeh je robený aj formou záhad, drží čitateľa v napätí a stránky knihy sa obracajú samé.

Kniha určená skôr pre mládež?

Táto kniha je určitým spôsobom „rozprávka holokaustu“. Áno, uvedomujem si ako príšerne vyzerá to, čo som napísala. Píšem to však preto, lebo ak čítate knihy, týkajúce sa II. svetovej vojny a holokaustu, tak určite viete akými spôsobmi a do akých podrobností niekedy ich autori zachádzajú. V tomto prípade však ide o ľahký odvar toho všetkého. Okrem toho je táto kniha viac zameraná zrovna aj na to dobré, čo sa dialo v tom čase, a teda ukazuje ľudí, ktorí mali to srdce pomáhať i napriek tomu, že mohli umrieť. Ak teda píšem, že ide o ,,rozprávku holokaustu“, myslím tým to, že ukazuje i tie dobré stránky človeka vo vojne. Nezameriava sa len na krviprelievanie a zlo. Teda zlo je prítomné, no v zle je ukázané i dobro. Myslím si, že Dievča v modrom plášti, je kniha, ktorá môže zaujať i mladých čitateľov vďaka svojej dynamike i tomu, že nejde o detailné fakty, ale o zobrazenie ľudskosti.

dievča v modrom plášti

ozdoba

,,Štyridsať krokov a sme pri moste. Tridsaťpäť. Prichádzame k poslednej bočnej uličke, poslednému miestu, kde by sme pred mostom mohli utiecť. Začnem k nej Mirjam ťahať. Prečo somnou nechce ísť? Niečo nie je v poriadku. Jej ruka sa v mojej dlani skrúti, šklbne a vytrhne sa. Beží, ale nie smerom, ktorým bežím ja. Beží rovno na ten otvorený most. Ach bože, ach bože, čo to robí? Je to ten najhorší smer, ktorý si mohla vybrať. Modrý plášť za ňou vlaje a ona beží a beží a vzďaľuje sa odo mňa.“ (s. 241)

dievča v modrom plášti

Záver

Dievča v modrom plášti je kniha, ktorá síce zobrazuje priebeh a taktiež následky II. svetovej vojny, no popritom ukazuje aj ľudskosť, ktorá zostala v niektorých ľuďoch. Ukazuje vieru, nádej a odvahu pomáhať, i keď výsledkom môže byť samotná smrť. To, že je napísaná detektívnou formou u nej zaručuje, že čitateľa drží v napätí a samotné zavŕšenie vyznie prekvapivo. O to viac to však ukazuje i stránku udávania a obetovania sa. Ak by mali mladí ľudia čítať o holokauste a II. svetovej vojne, tak by som im odporučila práve túto knihu, pretože nie je plná faktov, ktoré by ich mohli práve odvádzať od čítania. Titul ukazuje priateľstvo, zlobu a ľudskosť v osobách toho času. Mne už ako dospelejšiemu čitateľovi práve tie fakty trošku chýbali, ale vyrovnávala to detektívna stránka a to, ako autorka bola schopná všetky emócie toho času zakomponovať do diela.

Moje hodnotenie

4/5

Autor: Monica Hesseová

Názov diela: Dievča v modrom plášti (2018), Girl in the blue coat (2017)

Foto: dusazeny.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu