Bola som na hrade Likava

1
1733

Hrad Likava je už len zrúcaninou v obci Likavka, blízko Ružomberka. Podľa informácií, ku ktorým som sa dostala, tak by mal byť najväčším hradom na Liptove a mal niekedy strážnu funkciu. Vystriedal viacero majiteľov so známymi menami: Hunyadi, Illésházy, Thököly, Rákoci… Počas svojej existencie sa viackrát upravoval a dostavával. Svojou majestátnosťou však mohol ohurovať len do roku 1707, kedy bol zničený. (Ak by vás zaujímalo viac informácií o histórii tohto hradu, tak sa ich dozviete rovno na ňom.) 

Trasa k hradu:

Turistická cesta k hradu nie je ani dlhá, ani veľmi náročná. Z obce Likavka môže trvať maximálne 30 minút.Prechádza sa cez lesík s miernym stúpaním. Myslím si, že je to ideálna cesta aj pre deti a starších ľudí. Avšak, má táto cestička jednu nebezpečnejšiu časť a to už skoro na konci ( ide o posledné náročnejšie stúpanie, potom už vedie cesta rovno k bráne ) . Nebezpečnejšou je pri klesaní naspäť, keďže ide o strmšiu časť s kameňmi. Okrem tohto úseku vás nič iné nemôže prekvapiť. Na hrad, ako i z neho sa ide tou istou trasou, čiže obec Likavka-hrad Likava-obec Likavka.

Ak by ste sa na tento hrad chystali v týchto dňoch a zrejme aj v mesiacoch, ak nie aj v rokoch…tak vás trošku sklame rekonštrukcia, ktorá na hrade prebieha a tým pádom, by ste nemohli vidieť všetky miesta, ktoré prehliadka za priaznivých okolností poskytuje. Dostanete sa na dve nádvoria a do jednej bašty, v ktorej je aj expozícia. Tá sa týka histórie hradu a mučiarne. Cena za strávenie času na tomto hrade je pre dospelého 2 eurá a pre študentov/zťp 1 euro.

Oplatí sa navštíviť tento hrad?

Radosť určite pocítia tí, ktorí radi navštevujú zrúcaniny a radi strávia čas i turistikou. To, čo by vám z tej radosti vzalo je fakt, že vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu, nemôžete vidieť všetky časti a tiež nemôžete zažiť výhľad z najvyššej časti hradu. Ak sa zaujímate o históriu, tak vás poteší expozícia na paneloch a kto má radšej viac predmety ako text, tak zas si tam nájde mučiareň. Myslím si, že keď skončia s prácami, tak to bude veľmi pekné miesto, kde sa bude dať tráviť veľa voľného času. Avšak dovtedy sú pre mňa TOP iné miesta zrúcanín.

Likavu si môžem pridať do zoznamu hradných zrúcanín, ktoré som navštívila, čomu som veľmi rada, lebo tým si zväčšujem obzory o Slovensku. Budem rada, ak sa na toto miesto ešte niekedy dostanem a budem to môcť potom porovnať. Aký hrad na Liptove by ste mi ešte odporučili?

hrad likava

hrad likava hrad likava

hrad likava

hrad likava

hrad likava

hrad likava

hrad likava

hrad likava

likava

hrad likava

hrad likava

1 komentár

  1. Dobrý den.
    Snad neruším. Viděl jsem váš cestovatelský blog a velmi se mi líbil. Rádi bychom vás pozvali na cestovatelskou soc.síť http://www.countrypic.com kde mohou uživatelé buď přímo nahrávat svůj obsah (fotogalerie či vytvářet blogy) anebo automaticky sdílet obsah ze svých vlastních projektů a tím si zvyšovat návštěvnost vlastních blogů.
    Děkujeme za odpověď.
    S pozdravem,
    Honza Herzán

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu