Barcelona za 2 dni

2
2069
barcelona

Vitajte pri novom článku,

ktorý vám ukáže dva dni, ktoré som strávila v Barcelone. Samozrejme, že za dva dni sa nedá všetko stihnúť, čo ponúka toto veľké mesto, no aspoň sa vám ho pokúsim trošku priblížiť.

Do Barcelony sme leteli piatok 1.3. a domov sme sa vrátili v nedeľu 3.3. . Z Bratislavy sme odišli v skorých ranných hodinách do Viedne, kde sme cca. dve hodiny mali čakať. Toto čakanie sa o niečo predĺžilo. Najprv sme čakali bez toho, aby sme niečo vedeli ešte v hale a keď sme sa už usadili v lietadle, tak sme dostali informácie, že pilot nemá povolenie pristáť v Barcelone kvôli počasiu. To našťastie netrvalo dlho. Napokon meškanie lietadla bolo asi hodinu. Keďže sme vstávali o štvrť na 3 ráno, tak nejaký čas v lietadle som prespala, no ale samozrejme, že keďže išlo o môj prvý let, tak som pokukovala aj von. Pristátie nebolo úplne príjemné, no bola som rada, že už sme na zemi. Predsalen tým plechovým vtákom až tak nedôverujem. No a pristátím sa začalo naše putovanie po Barcelone.

Časť prvého dňa sme mali ešte rozdelený program. Ja s priateľom sme sa vydali k dvom miestam a to do kostola Santa Maria del Mar a do múzea Maritim.

Vo vstupenke do kostola sme mali zahrnutú prehliadku v angličtine, výhľad z plošiny pri vežiach, také prtiky múzeum v rámci kostola a samozrejme, že samotný kostol. Toto všetko vyšlo na jednu osobu 8 eur a trvalo cca. hodinu. Španiel, ktorý nás sprevádzal sa snažil upozorniť na vznik kostola, jeho históriu, architektúru ale aj na okolie a teda zahrnul do svojho rozprávania aj históriu samotnej Barcelony. Výhľad bol fakt zaujímavý vďaka strechám, ktoré boli zariadené na opaľovanie či grilovanie. Okrem nich sme samozrejme videli aj iné pamiatky, ktoré sa nachádzajú v Barcelone.

barcelona barcelona

Teraz sa vám pokúsim trošku priblížiť našu ďalšiu zastávku – múzeum Maritim. Ide o múzeum, ktoré je zamerané na lode, lodnú dopravu, lodné bitky a všetko, čo súvisí s námorníctvom ako takým. Musím povedať, že to bolo najlepšie múzeum v akom som zatiaľ bola. Vstupenka pre jednu osobu stála 10 eur a celkový čas, ktorý by sa tam dal stráviť je aj niekoľko hodín. My sme bohužiaľ toľko času nemali a boli sme už aj hladní, no myslím si, že i napriek tomu, sme toho postíhali veľa pozrieť.

Okrem samotných expozícií lodí a rôznych tabúľ s textom toto múzeum disponuje aj množstvom video záznamov a interaktívnych „tabúľ“, ktoré celú výstavu obzvláštňujú a okrem vedomostí ponúkajú aj istý druh zábavy. Myslím si, že v tomto múzeu sa zabavia rovnako dospelí ako aj deti.

barcelona

barcelona

Po múzeu nás už čas tlačil a bolo treba sa ísť ubytovať. Vrátili sme sa smerom k Víťaznému oblúku, kde sme sa stretli so zvyškom „posádky“ a metrom sa presunuli k ubytovaniu.

barcelona

barcelona

 

Tento deň nás čakala už len večera, ktorá nie každému sadla, no ja si nemôžem sťažovať. Dobre a výdatne som sa najedla.

+ morské príšerky nejem každý deň a to korenie mi tam veľmi pasovalo

Druhý deň nás čakalo ešte viac šľapania a ešte viac pamiatok ako v prvý. Náš deň začínal cestou k bazilike Sagrada Familia, ktorej dokončenie je plánované na rok 2026. I keď sme mali vstupenky na 9 hodinu, už vtedy tam bol celkom slušný počet turistov. Dostali sme niečo ako telefón, kde sme si púšťali sprievodný text k siedmim zastaveniam. Tým, že sa na bazilike stále pracuje, tak môžu byť určité jej časti neprístupné. Keď sme tam boli my, tak sa napríklad nedalo ísť do veže. Okrem hlavnej lode je turistom sprístupnená krypta a múzeum s obchodom. Najväčší význam sa však skrýva v lodi kostola, ktorá je po architektonickej stránke spojením stredovekej klasiky a špecifickým rukopisom Gaudího. Viac opisovať je však zbytočné, všetko povedia fotky…

barcelona

 

barcelona

barcelona

Gaudího rukopis sa však v Barcelone ukazuje i na iných miestach. Jedným z nich je tento dom.

barcelona

Kade sme šli ďalej? Naše kroky šli smerom k prístavu. Popritom sme jedným očkom nazreli i na trhy.

barcelona

barcelona

barcelona

Keď sme prechádzali medzi stánkami, tak sme mali ešte tri ciele pred sebou. V tom ďalšom sme sme sa najprv pomýlili a neskôr, keď sme už vedeli kade, tak sme zistili, že „zubačka“ na Montjuic je odstavená. Namiesto nej však premával špeciálny autobus, ktorý nás zobral rovno pod lanovku. Kvôli nedostatku času sme si kúpili  aj lístok späť, čiže na osobu to vyšlo 12,50. Bol to aspoň krátky čas, kedy si naše nohy mohli trošku oddýchnuť. Na vrchole nás už čakal krásny pohľad na more a kvitnúca príroda. Bolo to jedno z najkrajších miest Barcelony. Do vnútra pevnosti sme však už nestíhali ísť. Vstupné tam stálo 5 eur.

 

barcelona

 

 

Nebolo času veľmi oddychovať a vychutnávať si okolie a prírodu. Čakalo na nás ďalšie miesto a to bolo dosť vzdialené. Naše kroky viedli do Gaudiho parku.

Asi je jasné, že už sme boli aj unavení a ja osobne nemôžem povedať, že by som waukala a vískala nadšením, keď sme prišli do parku. Na 16.00 sme mali lístky do múzea, ktoré veru neuchvátilo. Budova bola malá, vzduch vydýchaný a ani tam nebolo veľmi čo pozerať. Samotný park bol krásny a viem si predstaviť, že tam chodia i domáci, keďže veľa zelene pokope sa v takých veľkých mestách nevidí. Na potvoru tam však boli stavbárske práce a to, prečo tam toľko ľudí chodí, bolo rozkopané. V inom čase, v inom fyzickom rozpoložení by som toto miesto možno vychválila, no únava už robila svoje. Našťastie bol na rade hotel. 🙂

barcelona

barcelona

 

 

 

 

 

 

Bolo na čase, aby sme si trochu oddýchli pred poslednými hodinami nášho výletu. Čakali nás fontány a večera. Mierne prekvapenie sme však zažili pred hotelom, kde uzavreli cestu kvôli karnevalu.

 

Po večeri som už unavená šla k hotelu, nakúpila nejaké sladkosti domov a nastavila budík na štvrtú. V ďalší deň nás totižto čakala cesta domov. 10 hodín trvala od odchodu z hotela a stihla som počas nej vystriedať metro, autobus, lietadlo, električku, vlak aj auto.

barcelona

barcelona

Ako v konečnom výsledku hodnotím tento výlet? Nemôžem povedať, že som si počas neho oddýchla. Videla som však novú krajinu, v ktorej som ešte nebola, ochutnala niečo miestne, prežila dva dni cestovania metrom, prvýkrát letela a videla miestny karneval. Odniesla som si odtiaľ nielen poznatky, ale i krásne spomienky a musím povedať, že tým, že sme išli viacerí, tak mnohé veci pripadli na plecia iných a tým pekne ďakujem, že sa ich chytili a riešili.

Barcelona sa zrejme nestane naj miestom, ktoré som navštívila, no spomeniem si na ňu len v dobrom.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu