Ako byť šťastný – Malá kniha hygge

0
1541

Meik Wiking – Malá kniha hygge – Dánske umenie šťastného života

Dostať sa ku knižke o hygge som chcela už dávnejšie. Jednak preto, lebo som poriadne ani nevedela o čo presne ide, čo presne daný pojem znamená a jednak aj preto, aby som lepšie spoznala cudziu kultúru a žitie. Preto ani nemusím vravieť, ako som rýchlo siahla po tejto knihe a hneď ju aj zhltla.

Celá kniha je dosť malá, no o to viac v sebe skrýva zaujímavostí. Autor Meik Wiking je riaditeľom Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Ja osobne si myslím, že merať nejaké šťastie je veľmi obtiažne a určite nie objektívne. Ak sa však, ako kniha uvádza, dá zamerať na určité prvky života a tie komparovať, prichádza relevantný výsledok, ktorý ako recipient môžem akceptovať. Celá knižka tak v konečnom výsledku zaznamenáva šťastie v rámci pojmu alebo v poňatí myšlienky, ktorá sa skrýva v  hygge. Autor poukazuje na to, v čom všetko sa dá takéto šťastie v Dánsku prežívať, ako sa pojem zakorenil v lingvistike ako aj na to, čo hygge znamená pre Dánov ako aj pre zvyšok sveta.

„Napriek tomu, že hygge je nehmotný abstraktný koncept, som presvedčený, že ho môžeme vnímať všetkými piatimi zmyslami. Hygge má chuť, zvuk, vôňu, štruktúru a pevne dúfam, že onedlho budete hygge vidieť všade navôkol.“ (str. 258)

Začítať do tejto knižky bola pre mňa malina. Spojenie textu, ktorý bol po obsahovej stránke nasiaknutý množstvom informácií a štatistík s krásnou vizuálnou stránkou, mi nedovolilo pomyslieť na nejaké iné čítanie. Medzi najšokujúcejšie informácie, ktoré sa mi dostali prostredníctvom knihy do vedomostného aparátu, určite zaraďujem zistenie, že sviečka dokáže znečistiť vzduch do takej miery, že je škodlivejší ako vzduch rušnej premávky na ceste…Pri tomto zabolí srdiečko nadšenca sviečok.:( Zaujímavou časťou bolo pre mňa aj spomenutie interiéru, keďže ma vždy bavilo listovať v katalógoch s nábytkom, dokonca som raz písala aj článok na škandinávsky dizajn. Najpodstatnejšie zamýšľanie sa však samozrejme týkalo samotného šťastia. Zrejme ako človek, ktorý si nerobí ťažkú hlavu z ničoho a naozaj sa snaží nachádzať radosť v maličkostiach, s tým šťastím nemá až taký problém. Naozaj sa považujem za človeka, ktorý si nemá dôvod sťažovať, vyplakávať, nadávať a neviem čo ešte, ako to robí celkom slušný počet ľudí. Pri čítaní tejto knihy som prišla na to, že mnohé veci, ktoré v nej boli spomenuté aplikujem vo svojom živote aj ja, bez toho, aby som si bola vedomá, že to patrí k hygge.

hygge

„Nie sú to len Dáni, ktorí si dokážu vychutnať atmosféru, pohodlie a pôžitok vznikajúce vďaka príjemnej spoločnosti pri kozube s dúškom vareného vína.

V angličtine sa hygge prekladá ako „útulnosť“, pričom stráca niekoľko dôležitých asociácií. Koncept podobný hygge nachádzame v rôznych podobách po celom svete.“ (str. 31)

Bezpochyby by ste aj vy našli aspoň jeden prvok, ktorý aplikujete vo svojom živote. Knižka ponúka čitateľom náhľad do života Dánov, ktorí i napriek otrasnému počasiu, ktoré im viac stmavuje dni, dokážu a chcú byť viac pozitívne naladení, viac šťastní. Ako bývajú, ako trávia svoj voľný čas, ako varia, aké vyhľadávajú reštaurácie, ako sa obliekajú, ako trávia Vianoce či ako ich hygge ovplyvňuje počas leta, v tom všetkom vás vie inšpirovať táto kniha.

„Jedným z problémov nás dospelých je, že sa príliš sústredíme na výsledok. Pracujeme, aby sme zarobili peniaze. Chodíme do posilňovne, aby sme schudli. Trávime čas s ľuďmi s cieľom networkingu a rozvíjania kariéry. Prečo nerobíme niečo len preto, lebo je to zábava?“ ( str. 194)

Záver

Knižka Malá kniha hygge – Dánske umenie šťastného života ma v ničom nesklamala. Ponúkla mi možno aj trošku prifarbený pohľad do života Dánov, no som jej za to vďačná, pretože mi ukázala iné zvyklosti a istý spôsob života. Myslím si, že naozaj každá krajina dokáže mať vlastné hygge, bez toho, aby to muselo mať špeciálne pomenovanie. Najistejšie pri tom je, že človek sa vtedy cíti dobre, spokojne, šťastne. A samozrejme, že to nemá nič spoločné s peniazmi a konzumným trendom spoločnosti. Ak vás láka nazrieť do zmýšľania tejto krajiny, dozvedieť sa niečo viac o samotnom pojme hygge a potešiť oči krásnymi ilustráciami, tak vám jednoznačne odporúčam túto knihu. U mňa zabodovala na 100%.

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Meik Wiking

Názov: Malá kniha hygge – Dánske umenie šťastného života (2017), The little book of hygge (2016)

Foto: dusazeny.sk

Úryvok je citovaný z knihy Malá knihy hygge – Dánske umenie šťastného života strany: 31, 194, 258)

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu