5 dôvodov, prečo by som druhýkrát nesiahla po knihe Víš, že tě miluju?

0
1121
víš, že tě miluju

Knižka Víš, že tě miluju? sa ku mne dostala v rámci štafety, čo som si vyskúšala prvýkrát, i keď som z toho až tak nemala, lebo som začínala ako prvá a nemám teda možnosť vidieť odkazy iných čitateľov. Napriek tomu som rada, že som sa zapojila. Čo sa týka knihy, tak tá bola pre mňa sklamaním a aj zatiaľ absolútnou topkou na katastrofu tohto roka. Keby mám udeliť hodnotenie ako v klasickej recenzii, tak by som dala s privretými očami 1/5 . V tomto príspevku však chcem skôr poukázať na to, prečo by som už túto knihu nečítala. Musím však pripomenúť, že to, že ja som z nej bola tak sklamaná, neznamená, že by niekoho iného nezaujala. Ak však preferujte kvalitnú, hodnotovú literatúru, tak by som vám ju neodporučila.

  1. Dej o ničom

Celá kniha sa mi dlho čítala najmä preto, lebo ma nudil jej dej. Nepriniesol nič prekvapivé a samotný záver by bol možno nepredvídateľný len pre čitateľky na základnej škole. To, čo mohla autorka vážne rozobrať nechala tak a skôr sa zaujímala o to, čoho koľko ktorá postava vypije… Romantická zápletka, ak sa dá o nejakej vravieť, lebo pre každého môže byť romantika niečo iné, bola založená na zakázanej láske. Celkovo však jej zobrazenie nebolo vždy romantické. Aspoň nie pre niekoho, kto ma v obľube napríklad Jane Austenovú. V tomto prípade to bola samá párty, alkohol, ľahostajnosť, zábava.

  1. Postavy: jedna katastrofa

Ja som si nedokázala obľúbiť ani jednu postavu tejto knihy. Či už sa jednalo o hlavné, či vedľajšie. Celkovo mi prišli nerozmýšľajúce, ľahkovážne, miestami povrchné a dialógy medzi nimi boli zväčša plytké. Celkovo ich charaktery sa ani postupujúcim dejom nemenili, nevyvíjali, čiže ani nemohli nijako prekvapiť.

víš, že tě miluju

  1. Predvídateľné smerovanie deja

Veľký mínus pri knihách je jednoznačne to, keď čitateľ vidí samotný záver knihy, poprípade určité nasledujúce aspekty deja. V tomto prípade by bol skôr zázrak, keby niekto netušil, čo sa stane. Už samotná hlúposť postáv mu prezrádzala viaceré nadchádzajúce udalosti či konania. Ako príklad uvediem aspoň jednu: Naši hlavní protagonisti veľmi silno „chránia“ svoje súkromie, aby nikto nevedel, že medzi nimi niečo je. Taja ho tak „inteligentne“, že sa začnú vonku v aute bozkávať…No čo myslíte? Čo z toho bude? Myslím, že každému by bolo jasné, že to nezostane bez následkov. A takýchto momentov má kniha viacero. Samotný záver mi nepriniesol potešenie z toho, že som si prečítala niečím nový príbeh ani že by ma držal v napätí. Všetko v ňom bolo očakávané…

  1. Nevyužité možnosti témy

Jedno sa knihe musí nechať a to, že mohla mať dobrý základ. V pozadí toho všetkého sa odkrýva i vážna téma: násilie páchané na deťoch, čo neskôr v tomto prípade viedlo aj k užívaniu drog. Myslím si však, že autorka túto možnosť zakopala veľmi hlboko a určite nezvládla jej spracovanie. Spravila dosť povrchný príbeh s romantickou zápletkou (ani tá romantika nebola bohviečo), z hlavného hrdinu k záveru chudáčika, no to, čo mohla využiť vo svoj prospech, síce by sa s tým musela trocha popasovať, akoby nechala na neskôr. Možno v pokračovaní.

  1. Stratené hodnoty literatúry

Z môjho pohľadu nemôžem povedať, že by titul Víš, že tě miluju? mal výchovnú alebo estetickú funkciu na 100%. O výchovnej v tomto prípade môžeme pomlčať a čo sa týka estetickej, tiež by sa na tom dalo ešte popracovať. Mňa na celej knihe dráždila najmä tá „lacnota“ a to zapríčinilo, že nemohla som mať z nej príjemný čitateľský zážitok.

Týchto 5 bodov vám jasne ukázalo, ako sa mi ne/páčila táto kniha. Možno to vyznieva dosť kriticky a hrubo, no stojím si za svojím názorom, lebo tých kníh mám prečítaných celkom dosť, tak nemám problém s ich komparovaním. Obsahovo táto kniha bola proste slabá. Dúfam v to, že ďalšie počiny autorky už boli na vyššej úrovni. A to, čo už malo tu potenciál, že sa jej podarilo zúžitkovať aspoň v pokračovaní trilógie DIMILY.

 

Autor: Estelle Maskame

Názov: Víš, že tě miluju? (2017), Did I Mention I Love You

Foto a text: dusazeny.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu