Mysteriózna detektívka? – Tajomný doktor Nikola

0
1258
tajomný doktor nikola

Guy Boothby – Tajomný doktor Nikola

Tajomný doktor Nikola je mysteriózny detektívny príbeh od autora, ktorý autorsky prispieval v 19. storočí. Práve spojenie minulosti, mystiky a detektívnej zápletky vo mne nabudilo túžbu siahnuť po tomto titule. Nehovoriac o krásne spracovanej obálke. Oči mali svoje potešenie. No zostalo aj po otvorení knihy?

Rozprávačom je obyčajný človek tej doby, ktorý sa svojim konaním náhodou zapojil do boja proti tajomnému Nikolovi, ktorý sa snaží získať absolútnu moc nad Orientom. Jeho plány sú však vycibrené do najmenších detailov a nemá problém okabátiť kohokoľvek. Svojou charizmou a démonickými očami zaujme svoju obeť, no zaujímavosťou je, že im nechce vyslovene ublížiť, len sa cez ne dostať k svojim cieľom. Týmto je táto kniha v podstate unikátna, pretože žiadnemu väznenému nebude ublížené a keď sa dostanete k záveru titulu, zistíte, že ani zlo nebude zastavené. 

Čo spôsobilo moje negatívne názory na túto knižku? V prvom rade to bolo pre mňa nudné čítanie, ktoré nezaujalo žiadnym vzrušením, či strachom. Taktiež som v nej nezachytila to mysteriózne, pri ktorom by som si povedala, že vau, tak toto určite odporučim ďalej. Hlavný hrdina, rozprávač, na mňa pôsobil kvázi ako Watson zo Sherlocka, len s tým, že on sám vyšetroval a chýbalo k nemu niečo, čo by utvrdilo jeho charakter. Takto ten charakter postavy pôsobil nedokončene, neúplne. Autor mu síce vytvoril partnera na jeho ceste, no zároveň to bola aj jedna z obetí. Z tohto jasne vyplýva, že ani samotný hlavný hrdina nebol pre mňa atraktívny či už ako detektív, či už ako zamilovaný romantik, čo bolo tiež jeho jednou črtou. 

***

„Budova bola pri našom vstupe plná na prasknutie. Všetci netrpezlivo očakávali guvernérov sprievod. Zrazu nastalo veľké vzrušenie. Orchester i obecenstvo sa za zvukov anglickej hymny God save the Queen postavili a do miestokráľovej lóže vstúpil guvernér s celou vyberanou spoločnosťou. Uisťujem vás, že v tom hluku nebolo nikoho, kto by na nich zízal uprenejšie než my dvaja. Mali sme na to veru  dobrý dôvod. Po pravej ruke vznešenej dámy sedela bezchybne oblečená kópia mladého muža po mojom boku. Tá podoba! Vskutku neobyčajná a na chvíľu som zaváhal, či ma Beckenham neopustil a do tej lóže si neprisadol. Keď ich podobnosť takto zarazila mňa, istotne si dokážete predstaviť, ako žasol markíz. Jeho ohromenie bolo priam komické a určite si ho všimli aj ľudia navôkol . Znova som sa tam pozrel a za prvým radom som ledva rozoznal samoľúbu a spokojnú tvár tútora Baxtera. Potom sa už začala hra a my sme sa museli usadiť.“ (str. 129) 

***

tajomný doktor nikola

V príspevku na instagrame som sa vyjadrila, že som stále dávala šancu knihe, v podstate až do samého konca. Ten ma tiež teda dostal…no len negatívne. Niektoré veci čiastočne objasnil (aspoň to). No samotný prípad nebol nijako vyriešený, až na to, že záchranná akcia sa podarila, ale nie vďaka nemu, len vďaka tomu, že Nikola získal, čo chcel. Viete, mala som pocit, že pre hlavného hrdinu a teda potom aj pre autora  je dôležité len to, aby sa mohol jeho hrdina oženiť. Detektívne prvky do toho boli vložené, no samotné jadro spočívalo v romantickej vlne knihy. Zdá sa vám to teraz asi ako mišung. V knihe to nie je do očí bijúce prepletanie, no skôr záver o tom presvedčí čitateľa. 

Čo by som zhodnotila pozitívne je výber prostredia, lebo ten nabudzoval dobrodružno počas čítania. Ako recipienti sa ocitnete v Anglicku, aj v Sydney, chvíľu si poplávate na mori a nejakú časť sveta prejdete aj na púšti. Autor popri tom opisuje aj rôzne ostrovy a vďaka historickej stránke, sa dozviete o vtedajšom spôsobe života. Ako napokon celkovo hodnotím tento titul? 

Sklamanie. Myslím, že týmto jedným slovom sa to celé najlepšie vyjadrí. Nudné rozprávanie, nezaujímavé riešenia zápletiek, nedoriešenie celého prípadu, slabo vytvorené charaktery postáv…to všetko vyústilo do tohto slovíčka. Ako pozitívum však stále vnímam prostredie a dobovosť, v ktorej sa samotný príbeh odohrával. Ak by som vám však mala odporučiť detektívku, táto by to nebola, i keď svojim vzhľadom a anotáciou pôsobí atraktívne. Je to však len slabší priemer. 

Moje hodnotenie 

2/5 

Názov: Tajomný doktor Nikola (2016)

Autor: Guy Boothby

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvok je citovany z knihy Tajomný doktor Nikola, zo strany 129.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu