4 knižné príbehy lások
V tomto príspevku by som vám rada predstavila štyri príbehy pre mládež, najmä pre dievčatá. Púšťala som sa do nich aj v rámci práce, kvôli klubu Puella, kde sme mali na február tému romantika v YA literatúre. Nemôžem však povedať, že by ma všetky úplne zaujali a po jednej by som istotne ako 15-16 nesiahla. Knižky som si vyberala na základe obálok, podľa ktorých som si myslela, že zakaždým pôjde o niečo romantické. Výnimkou je knižka Kráska a geek, ale to vám poviem priamo pri nej, za akým účelom bola kúpená. Poďme na to. 🙂
-
Jennifer E. Smith – Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad
Myslím, že už podľa názvu je jasné, že láska v tomto príbehu má svoje miesto. Nejde však o úplne jednoduchú love story. Hlavná hrdinka cestuje do Londýna na svadbu svojho otca. Nevie sa úplne cez to preniesť, nechce tam ani ísť, ale predsalen je to jej otec a aj napriek nechuti a výčitkám voči nemu nakoniec na túto svadbu ide. Avšak zmešká svoj let…čo má však pozitívum, lebo v ďalšom lietadle s ňou cestuje čarovný chalan. Samozrejme, že preskočí iskra, avšak ich cesty sa vystúpením z lietadla majú rozísť. Hadley odchádza na svadbu svojho otca, avšak zistí, že zamilovanosť robí iracionálne rozhodnutia a tak odíde zo svadby a po celom Londýne začne hľadať svojho spoluletiaceho. Môže sa však vravieť o láske po niekoľkohodinovom lete? Naozaj sa Hadley zaľúbila? A dokáže raz pochopiť svojho otca?
Táto knižka má svoje pre aj proti. Nedá sa povedať, že by išlo o nejak veľmi preromantizovanú knihu. Práve naopak, do popredia sa dostávajú skôr vážnejšie vzťahové konflikty. Hadley sa vnútorne snaží odpustiť otcovi, nájsť si k nemu cestu, i keď nie je z toho nadšená a je to veľmi komplikované. V niektorých momentoch to až vzdáva. Tu som ja osobne narazila na jeden konflikt knihy pre mňa. Dieťa má odpustiť rodičovi, ktorý ju a jej matku opustil, no zo strany otca neprichádza žiadne vysvetlenie. Vraví len, že sa zaľúbil. Toto by si žiadalo určite viac prepracovať , lebo pre mňa to bolo len o tej jednej strane, ktorá sa má naučiť akceptovať skutočnosť, no nedostáva žiadne vysvetlenia. Čo sa mi však veľmi páčilo bolo, že značná časť príbehu sa odohráva v Londýne. Toto mesto je krásne a vedela som si tam veľmi živo opäť predstaviť jednotlivé uličky a atmosféru. Na druhú stranu trochu nelogická vec…dieťa mi príde na svadbu, z ktorej po obrade utečie a neviem ani kam. Fakt by toto dopustil nejaký rodič, keď vie, že to dieťa nikdy nebolo v tom meste a nejedná sa o žiadnu dedinku…Čo sa týka samotnej romantickej linky hlavnej hrdinky,tak možno to nebolo úplne pre veľké romantičky. Je jej tam menej, ale zato hlavný mužský protagonista je svojim správaním celkom sympatický. Hadley však niekedy koná uponáhľane a bez rozmyslu, čo trošku uberá na sympatiách. Najhoršou vecou tohto titulu sú nudné pasáže, ktoré s kľudným svedomím môžete preskakovať, lebo o nič neprídete.
Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad extra neohúrila, ale ani nejak nenahnevala. Má svoje slabé stránky a nedotiahnuté pasáže, no snaží sa aj analyzovať vnútro človeka, snaží sa nájsť dôvody na odpustenie a hlavne poukázať, že lásku človek vždy potrebuje. Pre mňa je to však slabší titul a teraz po prejdení určitého času dám tejto knižke aj trochu nižšie hodnotenie, ako som uverejňovala na IG.
2.5/5
2. Zuzana Štelbaská -15roční
15 roční je pre mňa titul, pri ktorom som sa viackrát pýtala, že prečo… Samotná obálka na mňa veľmi pozitívne vplývala, no zmýlila som sa v nej. Dokonca nešlo ani o nejakú romantiku. Je to poviedková kniha, ktorá predstavuje svojich protagonistov v dobrom aj v zlom svetle. Snaží sa byť blízka mládeži, no ja som z toho celého mala zmiešané a aj zlé pocity.
Autorka si vybrala na spracovanie ťažšie témy, ktoré nijako v tých poviedkach neodľahčila ani svojim štýlom písania. Pre mňa to bolo jednoducho povedané ťaživé. Sú autorky (napr. Gayle Forman), ktoré vedia podať veľmi ťažké témy, no nevplýva to až tak na čitateľa. Toto nebol práve ten prípad. V prvej poviedke sa rozoberalo najmä sociálne zázemie, adopcie a drogy. Boli tam použité slová, ktoré dnes už nie sú veľmi frekventované (bašavel, cimra, bivakovať, direktorka..). Chápem, že to bolo prispôsobené konkrétnej lokalite a času, no keď som sa aj spýtala báb, ktoré navštevujú ZŠ a majú pred 15, tak to proste nepoznali, nerozumeli tomu. A ani mne to tam nepasovalo. Celkovo tá poviedka mala byť čím prínosná, ale bola maximálne pochmúrna. Pri druhej poviedke u mňa opäť nastal problém. Bola tam rozoberaná „láska“ cez internet. Rodičia v pohodičke dovolili svojej stredoškolskej dcére ísť na 16 hodinovú cestu do cudziny k človeku, ktorého ona nikdy nevidela a ani oni. Asi žijem v inom vesmíre, ale ja som ledva do Bratislavy mohla ísť, čo je hodina cesty. Samozrejme, že poviedka má v sebe aj opäť určité poučné prvky. Vidieť tam totižto závislosť od hier, nezáujem rodičov o aktivity dieťaťa a taktiež fungovanie vzťahov cez sociálne siete. Len proste to spracovanie bolo pre mňa slabé. Zaujímavé aspekty sa črtali v tretej poviedke a asi ju z celej knihy považujem za najzaujímavejší a najsvetlejší okamih knihy. I keď je pochmúrna a aj smutná, pre mňa mala v sebe silný odkaz, ktorý prebil autorkin štýl. K ďalším dvom sa asi ani nemusím vyjadrovať. Tiež ma nijako neoslovili a ani nemám nejakú túžbu si ich dlhšie držať v hlave.
Pre mňa táto kniha bola jedno veľké sklamanie. Zbytočne ťaživá, deprimujúca a svojimi príbehmi miestami až veľmi nudná publikácia. Bohužiaľ až do takejto negatívnej miery ju musím zhodnotiť. Vôbec mi nesadol štýl, aký má autorka a aj keď som videla, že ona chce tými príbehmi pomáhať a otvárať oči, mne to nestačilo. Asi by ma nič nepresvedčilo, aby som si niekedy opäť niečo prečítala od Zuzany Štelbaskej, ale chcem jej dať aspoň 2/5. Dôvod je taký, že som videla, že tie texty nemajú slúžiť čisto na zábavu, ale chce nimi hovoriť o veciach, pred ktorými by sa mala mládež aj chrániť.
2/5
3. James Patterson, Emily Raymondová – Prvá láska
Knihu Prvú lásku si obľúbite, ak patríte k fanúšikom kníh Na vine sú hviezdy či Na pár krokov. Príbeh začína jednoducho, bláznivo, miestami pritiahnuto za uši, no napokon sa to prelína do ťaživej atmosféry a drámy. Hlavná hrdinka sa jedného dňa rozhodne urobiť bláznivý výlet po Amerike. Do tohto zatiahne aj svojho najlepšieho priateľa Robinsona. Ten je za každú srandu a tak spoločne utečú. Nezaobíde sa to bez porušovania predpisov a zákonov. Krádež áut, šoférovanie bez vodičského oprávnenia či útok na verejného činiteľa, to je len zlomok ich vyčíňania. Za bláznovstvom mladosti sa však skrýva aj krutá realita a tá na seba nenechá dlho čakať. Rakovina. Robinsonovo telo začne pomaly požierať a jej zastavenie už nie je možné. Až v momente nebezpečenstva smrti sa ukážu ozajstné city oboch našich hrdinov.
Na začiatku čítania som si myslela, že pôjde o nejaký bláznivý young príbeh, ktorý bude jasne romantický a v ničom ma extra neprekvapí. Prelomilo sa to až v polovici knihy, kedy recipient prichádza k poznaniu väčšej hĺbky knihy. Prvá láska je knihy o láske a chorobe. Tak ako Na vine sú hviezdy či Na pár krokov, aj tu sa zobrazuje črtajúci vzťah dvoch chorých. Čo sa mi však nepáčilo bola ich ľahostajnosť a akoby mávnutie rukou nad liečením a nad celým okolitým svetom. Odkaz, ktorý vysiela kniha je, že radšej si užiť v bolestiach, ako zostať v nemocnici…Celkovo má príbeh niekoľko nereálnych čŕt, ktoré môžu čitateľovi liezť na nervy. Ja som sa nedokázala stotožniť s hrdinami a ani s ich názormi. Celkovo veľmi nerada čítam knihy, ktoré zasahujú do pobytov v nemocniciach, lebo mám niekoľko týždňov takto prežitých a viem, že tieto knihy sú absolútne mimo reality. 😀 😀 Preto je táto knižka naozaj pre čitateľky, ktoré rady lietajú v oblakoch.
Prvá láska je kniha, ktorá je postavená na romantickej linke a bolesti. Emócie tomu dodáva aj fakt, že je to na základe skutočného príbehu. Nedá sa však povedať, že by celý príbeh bol len smutný. Začiatok knihy je naopak postavený na zábave a priateľstve, na výmysloch a užívaní si slobody. Každý čitateľ vidí, že hybnou silou príbehu je sila priateľstva. Láska či sa jedná o súrodeneckú, kamarátsku alebo mileneckú je tá, ktorá má jediná v živote význam. To sa odzrkadľuje aj v emóciách tejto knihy, ktoré preskakujú na recipienta. Nemôžem povedať, že by posolstvo lásky v knihe Prvá láska bolo nejako nedotiahnuté, alebo, že by sa jednalo o knihu, pri ktorej sa čitateľ nudí. Keď to však porovnám s knihami s podobnou tematikou, tak je to pre mňa taký stred. Má to fajn myšlienku, svoje tam zohrajú emócie, no je tam niekoľko pasáží, ktoré mi nesadli a nestotožňovala som sa ani so všetkými názormi autorov. Nemám z tohto titulu pocit, že si ho budem dlho niesť v hlave či v srdci. Ale pre tínedžerky je to dobrá voľba.
3/5
4. Melissa Keil – Kráska a geek
Napokon sa dostávam aj k najlepšej knihe tohto výberu. Krásku a geeka som kupovala do knižnej štafety, ktorú máme v klube Puell v našej mestskej knižnici. Vyberala som ju tak, aby išlo o niečo romantické, o niečo, na čom sa bude dať aj zasmiať a nech je to ľahké čítanie, určené na dobrý relax. Myslím si, že som napokon vybrala správne. 🙂
Táto YA knižka v sebe naozaj skrýva ľahký a príjemný príbeh, na ktorom sa dá aj zasmiať. Samotná téma možno nie je až taká originálna. Preto aj mňa samu prekvapilo, akým pozitívny dojem vo mne nakoniec zanechala. Hlavným hrdinom je Sam, ktorý je geek. Žije vo svete hororov a pc hier. Všetko sa však zmení novou spolužiačkou, ktorá sa mu akoby snažila vnucovať. Napokon spolu trávia veľa času, často si volajú…ale samozrejme, že tam nastanú nejakú tie komplikácie. Príbeh opisuje klasický život tínedžerov, ktorí majú aj medzi sebou konflikty, konflikty v rodine, no aj s týmto sa snažia byť veselí a užiť si svoju mladosť. Musím povedať, že postavy v tejto knihe sú celkom vyspelé, čo v mojom prípade určite posúva knihu vyššie. Moožno Sam svojou neschopnosťou jasne vidieť veci hneď pôsobí pozadu, no práve vďaka tomuto jeho neduhu vzniká niekoľko úsmevných momentov. Ja mám pocit, že celý tento austrálsky román bol jeden milý, úsmevný, romantický príbeh, pri ktorom sa dá len dobre oddýchnuť. Pre mňa to je teda veľmi pozitívne prekvapenie. Nevravím, že ten koniec bude nejako šokujúci. To asi budete tušiť hneď od začiatku, no počas príbehu sa odkrývajú pravé priateľské väzby, ktoré pomáhajú i v neľahkých časoch v rodine. No a pre tých, ktorí sú maniaci do filmov je to tiež veľmi dobrý výber. Autorka má aj vyštudovaný film, čo bolo vidieť, lebo Sam bol v tejto oblasti naozaj profík.
Mňa táto knižka naozaj bavila. Veľmi dobre som si pri nej oddýchla, nasmiala som sa a užila som si aj takú milú romantickú linku. Postavy som si obľúbila, ako aj jednoduchosť príbehu. Najviac na nej oceňujem význam priateľstva, ktorý predstavuje. Napokon Krásku a geeka hodnotím veľmi vysoko. Možno, keby v inom rozpoložení to čítam, tak dám nižšie, no v momente, kedy som titul čítala, tak som si na ňom užila úplne všetko. Jediné, čo mi chýbalo, boli väčšie prekvapenia.
4.5/5
Napokon som pri konci tohto článku, v ktorom som sa vám snažila predstaviť štyri romantické knihy. Možno som vás od niektorých odradila, alebo naopak aj na ne prilákala. Ja nepatrím k čitateľom, ktorí po takejto literatúre siahajú často a som rada, že si dám na nejaký čas od nej oddych. Vo februári som ešte prečítala jednu YA knihu, ktorú vám však predstavím samostatne.