3 atrakcie v Zakopanom

1
6219

Pred nejakým časom som absolvovala jeden štvordňový výlet, z ktorého jedno poobedie patrilo práve mestečku Zakopané. (Oravskú časť výletu sem pridám v druhom článku.) Vybrali sme si 3 atrakcie, ktorých sme sa chceli zúčastniť a keďže v ten deň pršalo na Slovensku aj v Poľsku, tak všetko bolo interiérovo zamerané. A dá sa povedať, že aj oddychovo, lebo na ďalší deň nás čakala dlhá túra a po nej aj svalovica. Rada by som vám prostredníctvom tohto článku vyjadrila svoje dojmy z „domu dole hlavou“, z múzea voskových figurín a Aqua parku.

Dom hore nohami

zakopane

Upside Down House (Dom Do Gory Nogami)

Určite zážitok na celý život, pretože mi to stačilo raz a radšej nikdy viac. 
Tento domček je jednou zo zaujímavostí mesta. Jedná sa o 5-10 minutovú záležitosť. Cena pre dospelú osobu je 11 PLN. Domček má prízemie a jedno poschodie. Mne jedna návšteva asi stačila na celý život, lebo po chvíli sa človeku začne krútiť hlava a je mu zle. U mňa sa to prejavilo po tom, čo sme vystúpili po schodoch. Je to naozaj zvláštny pocit, ale rovnako aj zaujímavá skúsenosť. Túto atrakciu vám odporúčam hlavne kvôli zvedavosti, ktorá aj mňa do nej priviedla a ak náhodou by ste mali málo času, tak je to ako vravím pár minút a hneď ste znova vonku. Samozrejme, že nie je to pre každého a treba to zvážiť, lebo ak niekto má zdravotné problémy, na ktoré by to mohlo ešte negatívnejšie vplývať, tak to netreba riskovať.
Na Slovensku sa taktiež vyskytuje takýto domček, napríklad pri aquaparku Tatralandia. Tam je vstupné 2.50 pre deti a pre dospelých 4 euro.
Najviac sa v takomto domčeku môžu vyblázniť deti. Ja osobne som rada, že som si to vyskúšala, lebo len tak by som si to ani nevedela predstaviť, že ako sa tam môže človek cítiť a aký je to najmä nezvyk. Čiže moje odporúčanie je, že je to dobré vyskúšať, nie je to ani nejak drahé, ale treba pri tom hľadieť na vlastné zdravie, najmä ak niekto môže odpadnúť, alebo niečo podobné…

 

Múzeum voskových figurín

zakopane

Exhibition of Wax Figures EXPO

NIE, NIE, NIE!!!
Toto bolo najhoršie  múzeum, v ktorom som sa ocitla. Bola som v múzeách voskových figurín (áno jednalo sa o múzeum Madame Tussauns, čiže tie majú svoju úroveň na veľmi vysokej úrovni), ale toto, čo sme videli v Zakopanom vo mne vyvolávalo až výsmech z tých ľudí. Zaplatili sme vstupné a v podstate nič poriadne sme  nevideli. Nepochybujem o tom, že robiť voskové figuríny je náročné časovo aj materiálovo a najmä talentovo. Práve ten talent v tomto prípade chýbal. Nebolo to niečo, za čo človek zatlieska tomu umelcovi. Bolo tam niekoľko športovcov, politikov, 3 pápeži, ľudské anomálie a filmové postavy. Možno vyznievam až veľmi kriticky, no to zo mňa hovorí najmä sklamanie. Neodporúčam vám navštíviť toto múzeum, lebo si myslím, že nemá čo poriadne ponúknuť. Jedine, ak by ste sa chceli tlačiť v malej sále s ďalšími ľuďmi a otrasnými výtvormi.
Čo však odporúčam je určite múzeum Madame Tussauns v Prahe a vo Viedni. O niečo bližšie mi bola práve Praha, kde to bolo veliké a ponúkalo to množstvo figurín, ktoré boli kvalitne spravené a aj viac osobností som tam poznala ako vo Viedni.

Aqua park Zakopane

 

 

Aqua Park Zakopane

Z vírivky sme pozerali na hory. 

Najlepší pocit som napokon mala z aqua parku, čo ja veľmi nie som na takéto rezorty. Kupovali sme si len hodinový vstup (asi preto som bola aj napokon spokojná), ktorý nás vyšiel na osobu 25 PLN. Vnútri budovy je niekoľko šmykľaviek a toboganov, malé bazény a aj plavecký. Vonku sa nachádza jeden bazén k toboganu a jeden s horúcou vodou. V oboch sú zabudované aj vírivky. No a najväčšiu hodnotu má to, keď ležíte v tomto teplom bazéne s vírivkou a hľadíte na Tatry z poľskej strany. v aqua parku sa samozrejme môžete ísť aj najesť, alebo si zvoliť aj iný variant vstupu. Dá sa ísť aj na 2.5 h a na celý deň. Plus sa ponúka aj možnosť saunovania a využitia fitness centra. Mne osobne na 1 hodinu stačilo ísť. Pri dlhších návštevách mi kvôli tomu, že musím mať odpojenú pumpu, môže cukor začať robiť problémy. Myslím si, že relax, ktorý sa tu ponúka ocenia rovnako dospelí, ako aj deti. Trochu chaotické je parkovanie, lebo nenašli sme nikde jasne napísané, ako je to spoplatnené. Čiže sme zaplatili pri odchode, koľko teta vypýtala, no nezhodovalo sa to číslo s tým, čo bolo vonku napísané… Po vyčvachtaní nás čakala už len večera a cesta na Slovensko, čím sa zavŕšilo poobedie v poľskom Zakopanom.

 

Musím ešte spomenúť uličku obchodov, centrum, kde snáď každých 5 krokov ste si vedeli kúpiť syrové výrobky, alebo rôzne suveníry. (Krowky sme však museli kupovať v Lidli 😀 :D.)  Keď sme boli v tom centre, tak tam bolo veľmi veľa turistov, bolo to plné života nie len v tých obchodíkoch, ale aj na cestách (množstvo áut, autobusov). Čiže naozaj Zakopané žije turizmom. No a z iných poľských miest vám odporúčam aj Krakov, Varšavu, Wieliczsku i Osvienčim.

1 komentár

  1. Bol som aj v Londýne v múzeu voskových figurín aj v Zakopanom.
    Samozrejme ,že v Londýne je viac tých figurín a majú krajšie kostýmy ,keď tam majú aj vyšší rozpočet.
    Nemám pocit ,že figuríny v Zakopanom sú nekvalitné.
    Iný rozpočet má mesto Zakopané a iný rozpočet má mesto Londýn.
    To je jasné úplne každému.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu