10 dní len s rybami – Spoveď stroskotanca

1
2418

Spoveď stroskotanca – Gabriel García Márquez

Autora tejto knihy hádam ani netreba predstavovať…Je to meno, ktoré sa spája s magickým realizmom, vlastníkom Nobelovej ceny za literatúru a najmä šikovným spisovateľom. Spoveď stroskotanca sa zaraďuje k jeho prvotným dielam a pôvodne išlo o novinové správy. Kniha nie je fiktívny príbeh, ale opiera sa o skutočné udalosti. Ako aj správne názov napovedá, zažijete vďaka nej stroskotanie lode a následne desať dní v záchrannom člne. Vďaka autorovmu predslovu zistíte, čo všetko stálo na pozadí nešťastia. Čiže nejde len o esteticky zvládnutý text, ktorého prvotná podoba niesla skôr faktorafický vzhľad, ale o spojenie faktov s beletrickými prvkami. Príbeh Liusa Alejandra Velasca napokon Gabriel García Márquez prerobil do pútavej knihy, ktorá vás presunie na polubu záchranného člnu.

Skutočný príbeh

Príbeh je prerozprávaný v prvej osobe a teda sa čitateľovi ľahšie podarí stotožniť s hlavným protagonistom. Autorovi sa podarilo upraviť text do takej miery, že sa nedá odložiť knižku. Nenašla som tam žiadne hluché miesta a celkovo dej postupoval plynulo. Na skutočných príbehoch je najviac hodnotné samotné otvorenie sa širokej verejnosti. Jednak preto, lebo nejde len o prerozprávanie niečoho, ale najmä opäť prežívanie nepríjemnej udalosti, ktorá môže byť veľmi bolestivá. Rovnako sa otvára úplne ten človek, aby to bolo hodnoverné. Ukazujú sa myšlienkové pochody, emócie, slabé stránky jedinca. A to všetko sa podarilo vtesnať aj do tejto uzučkej knižôčky. Čitateľ sa rovnako ocitne na mori, ako aj v zúfalstve stroskotanca. Text je preto perfektne zvládnutý nielen opismi prostredia a vonkajšieho sveta, ale najmä toho vnútorného sveta. Mala som čitateľskú skúsenosť, že pri knihách podľa skutočnej udalosti, pri ktorých išlo o zachránenie sa, sa na konci do veľkej miery autori zameriavali na ďalší život protagonistov. To v tomto prípade však nečakajte. Niečo je síce načrtnuté v predslove a doslove, no samotné gro príbehu sa dotýka len danej udalosti, jej začiatku, priebehu a konečnej záchrane. A to sa mi veľmi páčilo.

spoveď stroskotanca

Dobrodružstvo

Ak patríte medzi nadšencov dobrodružstva a skutočných príbehov, v ktorých ide o život, tak by som vám poradila, aby ste siahli po tejto knižke. Možnože opisy nie sú až také akčné, ale keď sa v hlave presuniete do priestoru knihy, hneď to naberie ten správny smer a budete očakávať, čo sa ďalej udeje. Prežijete desať dní na mori, kde nemáte, čo jesť ani piť, na návštevu k vám prídu žraloky a taktiež vás neobídu halucinácie. Spoveď stroskotanca nesľubuje žiadne bitky, no boj o život so živočíchmi, ktorých konanie nevieme predom očakávať a vnútorný boj so svojimi vlastnými myšlienkami. I napriek ťažkej situácie, v ktorej sa ocitne náš stroskotanec, stále hľadí na svet i v pozitívach. Všíma si nádheru, ktorá ho obklopuje, no i bolesť, ktorá mu putuje celým telom. Zažíva fyzickú bolesť, no pocit samoty je niekedy silnejší ako samotný hlad. Preniesť sa do postavy, do hlavy protagonistu a zároveň vnímať krásu oceánu a najmä jeho silu, bolo krásnym čitateľským zážitkom.

spoveď stroskotamca

,,Raz príde chvíľa, keď vás už nič nebolí. Zmysly otupujú, rozum začne ochabovať a napokon stratíte predstavu o čase a priestore. Ako som ležal doluznačky v člne, so zloženými rukami a bradou opretou o ramená, spočiatku som vnímal neľútostné bodanie šípov slnečných lúčov. Niekoľko hodín so hľadel pred seba na svet posiaty trblietavými bodkami. Vyčerpaný som napokon zatvoril oči, ale vtedy ma už slnko nepálilo. Necítil som smäd ani hlad. Necítil som nič, len absolútnu apatiu voči životu a smrti. Pomyslel som si, že umieram. A tá predstava ma naplnila zvláštnou temnou nádejou.“

(str. 86-87)

 

spoveď stroskotanca

Záver

Spoveď stroskotanca je kniha, ktorú by som odporučila každému, kto vyhľadáva dobrodružstvo. Ukazuje literárny talent Gabriela Márqueza a najmä ponúka 124 strán, pri ktorých budete s napätím sledovať osud muža a zároveň obdivovať jeho vytrvalosť a krásu spojenú s nebezpečenstvom oceánu. Ja som si túto knižku maximálne čitateľsky užila a veľmi sa teším, že sa dostala do mojich rúk. Preto ju s radosťou odporúčam aj vám.

Moje hodnotenie

5/5

hodnotenie

Autor: Gabriel García Márquez

Názov diela: Spoveď stroskotanca ( 2004 ), Reluto de un naufrago  ( 1999 )

Foto: dusazeny

Ak vás zaujala táto knižka, tak vám odporúčam aj knihu Kým prišla búrka

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu